Ilex colchica

Ilex colchica
Ilex colchica
cesmína kavkazská - samičí
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 1-2m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1.5-2.5m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá až neutrální
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Rarity
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Kavkazská cesmína pochází z oblastí Balkánu, Kavkazu a části Turecka. V běžné přírodě se již vyskytuje málo, hlavně díky nadměrnému kácení původních lesních porostů, které tvoří přirozené, lehce přistíněné mikroklima pro tuto málo známou cesmínu. Ještě donedávna byla považována za poddruh cesmíny ostrolisté, než ji v roce 1945 Antonina Ivanovna Pojarkova detailně popsala a zařadila jako samostatný druh.

Tato neopadavá cesmína nese smaragdově zelené, kožovité listy o délce 3-6 cm, jsou nápadně vykrajované až zoubkaté ale neostré a spíše ploché. Vyrůstají střídavě podél světle zelených až žlutozelených větviček. Roste pomalu a u nás se spíše rozkládá do šířky. Dospělá rostlina může mít kolem 2m výšky a o něco více na šířku. Samičí rostliny nesou po opylení drobné, červené plody, ale plodnost je zřídkavá. Pěstuje se pro svůj hustý, kompaktní tvar a pěkné listy nezvyklého tvaru. Lze tvarovat řezem na začátku jara po mrazech.

V našich podmínkách ji není třeba chránit před horkým, balkánským sluncem, takže ji můžete pěstovat na slunci stejně dobře jako v polostínu. Dopřejte jí mírně kyselou či neutrální, lehkou a propustnou, živnou zem, která bude dobře odvodněná ale rovnoměrně vlhká. Pokud bydlíte v oblastech s častými a silnými mrazy v zimě (horské polohy, mrazové kotliny), radíme sázet na místo chráněné před větrem a zimním sluncem. Před zimou a během ní, pokud nemrzne a není zmrzlá zem, zalévejte. Výborně mrazuvzdorná do min. -24°C a možná ještě více (doposud netestováno).

Poslední revize 20-01-2013; 06-02-2017
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Osmanthus fragrans f. DENTATUS
Osmanthus x fortunei (o.aquifolium)
Ilex x koehneana 'CHESTNUT LEAF'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.