Prunus laurocerasus 'GAJO'®

Prunus laurocerasus
Prunus laurocerasus 'GAJO'®
bobkovišeň lékařská
VZRŮST malý keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.5-0.8m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.5-1m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT méně nápadné, zajímavé květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ květen - květen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá až neutrální
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Bobkovišeň Gajo vznikla jako náhodná mutace několika větviček na starší odrůdě Otto Luyken. Všiml si toho holandský pěstitel Wilhelmus P.C. Nouws v roce 1996 a rozhodl se vyzkoušet, zda se jedná o výjimku nebo novou odrůdu. To druhé. V roce 2003 bylo jasné, že rostliny pocházející ze zmutované větvičky jsou opravdu unikátní a drží si své vlastnosti i v budoucnu, tak ji nechal v roce 2006 patentovat pod č. PP19,334 a veškeré množení podléhá licenci.

Gajo je zakrslá bobkovišeň s menšími, temně zelenými a vysoce lesklými, elipčitými listy. Roste pomalu do hustého, nepříliš rozkladitého keře. V květnu rostlinu zdobí bohatá násada voňavých květů v kratších, vzpřímených hroznech, po kterých následují černé kuličky plodů. Plody nejsou jedovaté, jak se traduje, pouze zrníčka v nezralých, zelených bobulkách mohou způsobit potíže. Jinak jsou oblíbenou potravou ptáků. Pokud o plody nestojíte, můžete po odkvětu rostlinu ostříhat. Vytvoří si nové, čisté větve a bude ještě hustší. Na přelomu léta a podzimu často vykvete slabě ještě jednou.

Bobkovišně potřebují vlhkou, mírně kyselou půdu, bohatou na živiny. Pokud začnou listy žloutnout, bývá to nedostatkem živin, nebo chlorózou (přemírou vápna v půdě). Stačí dodat hořkou sůl nebo upravit pH půdy na kyselou reakci. Jakmile dobře zakoření, svými houževnatými kořeny prorostou do hlubších vrstev půdy, odkud načerpají dostatek živin, aby byly krásné. V zimě, pokud nemrzne a není zmrzlá zem, zalévejte! Rostlina by neměla vyschnout před zamrznutím země. Gajo je perfektně mrazuvzdorná a snáší teploty až do cca -29°C.

Poslední revize 26-03-2013
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Prunus laurocerasus 'GAJO'® výška 25-35 cm
STANDARD
PRAHA POŠTOU


Podobné rostliny
Prunus laurocerasus  'OTTO LUYKEN'
Sarcococca hookeriana 'Pmoore03' WINTER GEM
Prunus laurocerasus 'Zsófi' SOFIA
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.