Acer davidii 'SELECTION'

Acer davidii
Acer davidii 'SELECTION'
javor Davidův
VZRŮST středně vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 8-15m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 3-6m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Rarity
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Javor Davidův je málo rozšířený, přesto bezproblémový, atraktivní javor původem z Číny. V roce 1869 jej objevil jezuitský kněz Jean Pierre Armand David. Pěstuje se zejména pro výraznou kresbu kmene a silnějších větví, které jsou nápadně zeleně a krémově bíle proužkované. S věkem zelená barva lehce bledne na šedozelenou. Na jaře vykvétá typickými „motýlky“ v 5-7 cm dlouhých hroznech.

Selection je zatím provizorní pojmenování semenáčku pocházejícího nejspíše z Itálie. Od základního druhu se liší tvarem a vybarvením listů na podzim a výraznější kresbou borky. Javor Davidův Selection nese vejčité listy s dvěma výraznými postranními cípy (parůžky). Jsou opadavé, v létě sytě zelené a na podzim mají všechny barvy ohně – od žluté, přes sytě zlatou a oranžovou až k šarlatově červené. Řapíky jsou rovněž pestré – sytě růžové až šarlatové. Co se barev týče, v ničem si nezadá s kterýmkoli japonským javorem.

Borka jeho větví a kmene je hladká, výrazně zeleně proužkovaná již v mladém věku. Roste rychle a dobře se větví. Přirozeně tvoří vícekmenné stromy, což je ideální pro zvýraznění jeho nápadně vykresleného kmene. Koruna je zpravidla trychtýřovitá s vystoupavými větvemi, olistěnými převážně na koncích, v dospělosti se může uzavřít do oválného tvaru.

Tento javor dává přednost přirozeně živné, kyselé půdě s rovnoměrnou vlhkostí. V takových podmínkách nabídne nejatraktivnější podzimní zbarvení. Má rád slunce i lehký polostín a od poloviny do konce zimy lze regulovat a tvarovat řezem. Snadno se přesazuje a netrpí na choroby. Mrazuvzdorný do cca -29°C.

Poslední revize 01-01-2014
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Acer davidii
Acer tataricum ssp. ginnala
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.