x Chitalpa tashkentensis 'PINK DAWN'

x Chitalpa tashkentensis
x Chitalpa tashkentensis 'PINK DAWN'
chitalpa
VZRŮST vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 3-5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-4m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ růžová
DOBA KVETENÍ červen - září
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5b   (do -27°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Květy v létě
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Chybí vám stromy, které kvetou v létě? A co takhle trochu exotický vzhled? V tom případě je chitalpa ideální volbou. Velmi krásný a otužilý hybrid byl vyšlechtěn r. 1964 v Uzbekistánu, odtud i jeho druhové jméno TASHKENTENSIS. Vznikl křížením pouštního chilposisu s krásnými exotickými květy a severní katalpy.

Pink Dawn je chitalpa s nádherně jemně růžovými květy se žlutým “jazykem”, které byly právem pojmenovány jako růžový úsvit. Připomínají orchidej, jsou krajkově pokroucené na okrajích okvětních plátků a mají nádhernou jemnou vůní, která láká motýly. Vykvétají začátkem letních prázdnin a pokud je dobré počasí, vydrží kvést až do září.

Listy jsou trávově zelené, úzké, podobné broskvoním, cca 10-15cm dlouhé. Jejich tvar může rovněž evokovat oleandry a vhodně tak doplnit aranžmá v zahradách letního stylu, kam tato dřevina právem patří. Při silných teplotních výkyvech a vlhkém počasí ze začátku léta mohou být listy citlivé na padlí (šedobílý povlak). Pokud se tak stane, co nejdříve je ošetřete vhodným fungicidem, aby do konce sezóny zůstala krásná.

Roste středně pomalu až středně rychle cca 25 cm za rok. Ale po silném ostříhání nebo při regeneraci po silném mrazu udělá dlouhé přírůstky bez květů. Stříhat můžete na začátku jara (max. 1/3 délky větví), ale střih není potřeba. Přestože se ještě často setkáte s označením "choulostivá", je vyzkoušena i v mrazech -25°C bez viditelných ztrát. Pro bohaté kvetení potřebuje přímé slunce a teplé léto. Bez zvláštních nároků na půdu, pouze vododržné zemi se vyhněte. Snáší i sucho. Mrazuvzdorná do -27°C.

Poslední revize 05-12-2008; 25-02-2010; 22-10-2012
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Chitalpa tashkentensis 'SUMMER BELLS®'
Chitalpa tashkentensis 'MORNING CLOUD'
Chilopsis linearis 'BURGUNDY'
Vysvětlivky
 • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
 • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
 • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
 • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
 • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
 • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
 • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
 • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
 • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.