Abelia x grandiflora (syn. a.rupestris)

Abelia x grandiflora (syn. a.rupestris)
Abelia x grandiflora (syn. a.rupestris)
abélie velkokvětá
VZRŮST malý keř
 střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.5-1.8m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.5-1.5m
KATEGORIE LIST listnatý polo-opadavý
BARVA LISTŮ +kombinovaná:zelená a vínová
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ červenec - říjen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 5b   (do -27°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Květy v létě
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Ve snaze sehnat ty nejokázalejší dřeviny s monstrózním kvetením se leckdy zapomene na ty drobnější, ale velmi pilné rostliny, jako jsou například abélie. Pochází z Číny, Japonska a Mexika a v našich podmínkách se jedná o opadavé až polo-opadavé keře menší velikosti, které buď hojně kvetou od léta až do konce podzimu, nebo nabízejí malé, pestré listy.

Abélie velkokvětá je zahradní kříženec mezi druhy abelia chinensis a abelia uniflora, někdy se nazývá také abelia rupestris. Je zajímavá hlavně kvetením - od konce června, přes celé léto, neúnavně až do října, nás zásobuje množstvím drobných, trubkovitých květů bílé barvy, které se zdálky zdají narůžovělé díky světle červené barvě spodních kalíšků.

Nese drobné, přišpičatělé, velmi lesklé, polo-opadavé listy tmavě zelené barvy, které se na zimu barví do světle vínově červené. V teplejších zónach je tento keř velmi bujný a dokáže vyrůst až ke 2m. U nás dorůstá kolem jednoho metru, respektive umí vyrůst o něco více, ale je hezčí, když se jeho dlouhé jednoleté pruty zakrátí a keř se tvaruje do uhlazenějšího habitu. Přirozeně tvoří rozkladité, polokulovité keře, pouze mladé pruty se tyčí k nebi, než se zahustí a mírně skloní. Můžete je nechat nebo vyvázat s bambuskovou oporou do homole a zajistit si vyšší velikost keře dříve. Nebo je zakrátit buď zjara nebo v půlce léta. Snáší i silný zmlazovací řez do staršího dřeva (zjara) a snadno se přesazuje.

Abélie miluje slunce a nevyžaduje zálivku navíc ani během suchého léta. Ve starších encyklopediích se uvádí nízká mrazuvzdornost pro naše podnebí, ale my jsme všechny dlouhodobě otestovali a rostou a kvetou i po těžkých zimách. Pokud bydlíte ve vyšší poloze, umístěte abélii na místo chráněné před ostrým, mrazivým větrem. Abélie je naprosto nenáročná na půdu, zvládne i jílovitá podloží, pokud ji v prvním roce po výsadbě neutopíte v mokré zemi. Samozřejmě ji musíte po výsadbě několik měsíců udržovat vlhkou jako každou novou rostlinu, ale po zakořenění už nepotřebuje nic. Mrazuvzdorná je min. do -27°C bez jakékoli ochrany. Je vhodná i do větších venkovních nádob.

Poslední revize 08-01-2009; 06-01-2012; 22-02-2019
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Abelia x grandiflora (syn. a.rupestris) výška 20-30 cm, šířka 25-35 cm
STANDARD
PRAHA POŠTOU
Abelia x grandiflora (syn. a.rupestris) výška 30-40 cm, šířka 40-50 cm
De Luxe
PRAHA POŠTOU


Podobné rostliny
Abelia 'SHERWOOD'
Abelia x grandiflora 'Minabcris01' CRISTAL CHARM®
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.