Sorbus aria 'MAGNIFICA'

Sorbus aria
Sorbus aria 'MAGNIFICA'
jeřáb muk
VZRŮST středně vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 5-12m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 3-4m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
BARVA KVĚTŮ krémová
DOBA KVETENÍ květen - červen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Stromy

Jeřáb muk je v naší krajině doma. Přirozeně se vyskytuje v teplejších polohách, spíše na vápencovém podloží. Jedná se o poměrně dlouhověký strom s vysokou odolností znečištění, proto
Se často využívá v městských výsadbách.

Magnifica je okázalá odrůda jeřábu muku z roku 1917 s velkými (12-15 cm dlouhými), široce oválnými, výrazně rýhovanými, opadavými, velice lesklými listy, jež raší stříbřitě ojíněné a dozrávají do temně zelené, přesto jejich rub zůstává stříbřitě sivý. Mají pilovité okraje. V květnu a červnu bohatě kvete okolíky drobných kvítků, jež poskytují bohatou pastvu pro včely. Z nich na podzim dozrávají malé, sytě červené, lesklé kuličky jedlých plodů, sladké chuti a spíše moučné konzistence. Přesto se k hojné konzumaci nedoporučují, neboť semena mohou obsahovat stopy HNC (kyanovodíku), jež se nalézá například v hořkých mandlích a může být ve větším množství nebezpečný.

Jeřáb muk roste poměrně rychle – 25-35 cm za rok a udržuje si kompaktní, široce vejcovitou korunu. Stříhání z důvodu tvarování proto není nutné, pouze pokud jej chcete udržovat menší, řez provádějte na konci zimy. Je to odolná dřevina, jež krom městského znečištění zvládá i těžké, jílovité půdy. Přednost dává vlhké půdě, neboť v suchu často ztrácí tvar i lesk a stává se řidší. I když má rád výhřevné lokality, zvládne mráz až k -30°C, možná ještě o pár stupňů níže.

Poslední revize 22-09-2014; 3-9-2015
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Sorbus aria 'MAGNIFICA' výška kmene 180-200 cm, obvod kmene 10-12 cm, šířka koruny 70-90 cm
STANDARD
CHLUMEC AUTEM


Podobné rostliny
Sorbus aria 'LUTESCENS'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.