Prunus lusitanica 'BRENELIA'

Prunus lusitanica
Prunus lusitanica 'BRENELIA'
portugalský vavřín
VZRŮST vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 3-6m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-4m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ květen - červen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Živé ploty
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Naše zahradnictví se specializuje na stálezelené listnáče a portugalský vavřín je jednou ze třech hlavních rostlin našeho zahradnictví. I přes svůj středozemní původ – pochází z jihozápadní Evropy – patří k našim nejoblíbenějším neopadavým a překvapivě VELMI otužilým neopadavým listnáčům.

Portugalský vavřín Brenelia je novinkovou odrůdou pro začátek jednadvacátého století. Velmi se podobá odrůdě Angustifolia, oproti které nese větší, při okrajích nápadně zvlněné listy, jejichž řapíky stejně jako nové větvičky jsou vínově červené nejenom na zimu ale i při rašení. Stavba keře je hustá, pěkně rozvětvená a pevná. Je to velmi elegantní, vždy bohatě se větvící keř, který přirozeně roste pravidelně pyramidálně bez stříhání. Na přelomu května a června kvete bohatě dlouhými, úzkými hrozny drobných, velmi vonných, bílých květů, z nichž se tvoří černé plody. Semínka v nezralých plodech mohou obsahovat stejnou látku jako hořké mandle, která je mírně jedovatá, ale semínka by se musela rozkousat, takže nebezpečí hrozí spíše domácímu dobytku než lidem. Miluje plné slunce, ale poroste všude. Řez není nutný, ale lze provést v dubnu nebo v polovině července.

Čím více vlhkosti – nikoli stabilního mokra, tím bohatěji poroste. Půdu potřebuje živnou, propustnou, mírně až velmi kyselou, po zakořenění snáší letní vyschnutí. Portugalský vavřín prokázal silnější mrazuvzdornost než mnohé velkolisté bobkovišně. Pokud přeci jenom v nezvykle tuhých zimách namrzne, spolehlivě obráží i ve vyšších větvích. V zimě, pokud nemrzne a není zmrzlá zem, zalévejte!
Mrazuvzdorný do cca -25°C.

Poslední revize 04-05-2015
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Prunus lusitanica výška 30-40 cm
HOBBY
CHLUMEC POŠTOU
Prunus lusitanica výška 30-40 cm
HOBBY
PRAHA POŠTOU
Prunus lusitanica 'BRENELIA' výška 60-80 cm
STANDARD
CHLUMEC POŠTOU
Prunus lusitanica výška 125-150 cm, šířka 30-40 cm
De Luxe
CHLUMEC POŠTOU
Prunus lusitanica výška 125-150 cm
STANDARD
CHLUMEC POŠTOU
Prunus lusitanica výška 125-150 cm
STANDARD
PRAHA POŠTOU
Prunus lusitanica výška 80-100 cm
STANDARD
CHLUMEC POŠTOU
Prunus lusitanica výška 80-100 cm
STANDARD
PRAHA POŠTOU
Prunus lusitanica výška 125-150 cm, šířka 60-70 cm
STANDARD
CHLUMEC AUTEM
Prunus lusitanica výška 125-150 cm, šířka 60-70 cm
STANDARD
PRAHA AUTEM


Podobné rostliny
Prunus lusitanica  'ANGUSTIFOLIA'
Prunus lusitanica
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.