Magnolia grandiflora ('Praecox') 'GOLIATH'

Magnolia grandiflora ('Praecox')
Magnolia grandiflora ('Praecox') 'GOLIATH'
magnolie velkokvětá
VZRŮST vyšší keř
 středně vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 3-8m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 3-4m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ květen - září
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Květy v létě
Magnólie
Exotika
Živé ploty
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Stálezelené magnólie patří mezi královny kvetoucích stromů. Vybíráme pro vás ty nejkrásnější a zároveň nejotužilejší kultivary. Objevení fantastické odrůdy Goliath se datuje do roku 1910 a údajně se o ni zasloužil americký botanik Albert Charles Smith (1906-1999) v tehdejší školce Caledonian Nurseries na britském ostrově Guernsey. Školka již neexistuje a podle zpráv z roku 2004 celému území bývalé školky a jejích zahrad hrozí zničení z důvodu developerské výstavby komplexu 8 bytových domů.

Goliath už svým jménem předurčuje cosi nadprůměrného. Tento Goliáš mezi magnóliemi opravdu ručí za to, že na velikosti záleží: květy patří k největším ve skupině grandiflora, dosahují běžně 30 cm v průměru. Jsou krémově bílé a velmi voňavé i na vzdálenost několika metrů. Vykvétají někdy již ke konci května, je-li horký konec jara, postupně nakvétají po celé léto a objevují se až do posledních teplých a slunných dní začínajícího podzimu. Poupata jsou poměrně velká a vzpřímená, vždy na konci nových výhonů, a tvoří se během celého roku.

Listy jsou středně až tmavě zelené, velmi lesklé, mírně stočené při krajích, na rubu pokryté vrstvou rezavých chloupků, která není tak výrazná jako u původního druhu. Svým vzrůstem se Goliath v našich podmínkách drží v rozumné výšce, maximum 8m se dá očekávat za mnoho desítek let. Ve své domovině údajně dorůstá až 15m. Není potřeba stříhat.Jakmile je zasazena do dobré země, začne si tvořit nové pupeny a tak houstnout. Pokud přeci jenom chcete nebo musíte, buď ji zjara ostříhejte celou (nebo minimálně 2/3 všech větví, nikdy méně) a po dobu 2-3 měsíců vydatně hnojte ve vodě rozpustnými hnojivy. Nebo postupně od jara do léta zakracujte větve, které nemají květový pupen nebo právě odkvetly.

Pro spolehlivý růst je dobré najít jí vhodné místo. Ideální by bylo umístění v zimním stínu, ale na plném letním slunci, ale není to nezbytné. Každopádně potřebuje být chráněná před nejhoršími větry v zimě a na jaře. Zem potřebuje kyselou, velmi úrodnou, vlhkou ale ne mokrou, propustnou. Starším rostlinám vyhovuje jíl ve spodních patrech země - v úrovni pod aktuálním kořenovým balem, ze kterého pomalým prorůstáním čerpají živiny. Doporučujeme ji silně zamulčovat jako ochranu proti vysychání a teplotním výkyvům. Tato magnólie je skvěle mrazuvzdorná bez ochrany do minimálně -25°C, ale zvládne teploty až do -27°C (vyzkoušeno) pouze s mírným popálením osluněných listů. Navíc se zimní ochranou, čímž je obalením bílou netkanou textílií v několika vrstvách v době nejsilnějších mrazů, zvládne až -29°C a to i bez poškození vrcholových poupat. Je to prostě Goliáš! V zimě, pokud není zmrzlá zem, zalévejte.

Poslední revize 19-01-2009; 02-01-2012; 25-06-2015; 06-10-2016; 08-02-2017
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Magnolia grandiflora ('Praecox') výška 100-125 cm
STANDARD
PRAHA POŠTOU
Magnolia grandiflora ('Praecox') výška 125-150 cm, šířka 50-60 cm
De Luxe
CHLUMEC AUTEM


Podobné rostliny
Magnolia grandiflora (Gallisoniensis) 'GALISSONNIÉRE'
Magnolia grandiflora  'EDITH BOGUE'
Magnolia grandiflora (Flore Pleno) 'NANNETENSIS'®
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.