Magnolia grandiflora 'LITTLE GEM'

Magnolia grandiflora
Magnolia grandiflora 'LITTLE GEM'
magnolie velkokvětá
VZRŮST vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-4m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1.5-2.5m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ červen - říjen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 6b   (do -21°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Květy v létě
Magnólie
Exotika
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Stálezelené magnólie patří mezi královny kvetoucích stromů. S oblibou vždy říkám, pokud chcete strom s tak nádhernými květy a listy, že si jej budete závidět sami, pořiďte magnólii velkokvětou. Vybíráme pro vás ty nejkrásnější a zároveň nejotužilejší kultivary. Little Gem je unikát, o který se postaral Warren Steed ze Severní Karolíny v USA.

Je zvláštní kombinovat slova grandi- (velký) a little (malý) ve jednom názvu rostliny. Každopádně pokud se jedná o podobnou lahůdku, jméno je nám ukradené. Little Gem je totiž taková malokvětá velkokvětá magnólie. Stále nerozumíte? Tak jinak. Vše, co je krásné a líbí se vám na velkokvěté magnólii, ale ve zmenšeném vydání, které se vejde i do menší zahrady. Někteří ji nazývají zakrslou, ale tak troufalý bych nebyl, protože i u nás dokáže dorůst kolem 4 metrů, i když jí to bude trvat několik desetiletí.

Zmenšily se listy, ale je jich o mnoho více. Jsou tmavě zelené, velmi lesklé, kožovité, pokryté rezavě hnědým semišem na rubu a jejich množství činí tento keř velmi hustým. Zmenšily se i krémově bílé, skvostné květy, kterých je několikanásobně tolik a objevují se celé léto až do posledních teplých a slunečných podzimních dnů. Sladká a hluboká vůně s příměsí citrusů se rozvoní nejvíce v pozdním odpoledni a navečer. Střed zdobí růžové tyčinky, které brzy po rozkvětu opadají. Každý květ vydrží pouze jeden až dva dny, ale vzápětí se otevře další. Čím je rostlina starší a silnější, tím více se zkracuje prodleva mezi kvetením jednotlivých květů.

Zmenšil se i vzrůst a rychlost růstu, takže není potřeba stříhat. Přestože se jedná o neopadavý druh, zejména zjara při tvorbě nových listů a poupat rostlina shazuje staré listy, které nechce nebo nezvládne živit, což se děje hlavně v prvních 2-4 letech po výsadbě, než zakoření. Roste středně rychle (30-40 cm za rok) do baculatě oválného až štíhle pyramidálního tvaru a dobře se větví. Pro bohatší keř můžete mladé rostliny a dále jednou za 3-5 let po celém plášti ostříhat, nejraději koncem dubna. Květy se nachází na vrcholech vyzrálých větví (loňských), proto je možné, že v roce řezu bude kvést méně.

Velkokvětá magnólie je velmi hladová a pro sytou zeleň listů potřebuje kyselou půdu. Zejména po výsadbě potřebuje minimálně 3 roky vydatně hnojit. Vyplatila se nám kombinace mykorhizních hub ke kořenům přímo při výsadbě a pravidelné hnojení organickými hnojivy v období od začátku května až do konce července. Nesnáší podmáčení – těžkou, jílovitou zem, ale vyhovuje jí jíl ve spodních partiích půdního profilu, neboť obsahuje mnoho živin, které časem využije. Výsadbová díra by měla být dostatečně propustná, aby v ní nestála voda, jinak se utopí a shnijí jí kořeny. Pokud máte těžkou zem, pomozte si vyvýšením terénu, jak je popsáno v pokynech k výsadbě.

Nemá ráda vyrušování kořenů a dupání nad nimi – pokud k ní chcete něco vysadit, udělejte to hned, protože později byste mohli její kořeny porušit. Nikdy jí nemulčujte kamenivem, vždy pouze kůrou a to v dostatečné vrstvě proti prudkým teplotním výkyvům v zimě a aby zůstala i během suchého léta ve vlhku. Pěstujte ji na plném slunci, eventuálně zimním stínu a dopřejte jí neustálé vlhko (nikoli mokro), než zakoření, což jí zabere 3 až 4 roky a zalévejte ji i v zimě, pokud nebude mrznout a nebude zmrzlá zem, ale nepodmáčejte ji. Jediné mínus odrůdy Little Gem je snížená mrazuvzdornost oproti ostatním otužilým odrůdám. Odolává teplotám do cca -21 °C bez poškození listů a ve dřevě zvládne cca -24 °C. Při nižších teplotách odmrzají větve.

Poslední revize 16-06-2007; 22-06-2015; 28-12-2020
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Magnolia grandiflora výška 80-100 cm
STANDARD
CHLUMEC POŠTOU
Magnolia grandiflora výška 80-100 cm
STANDARD
PRAHA POŠTOU
Magnolia grandiflora výška kmene 130-140 cm, šířka koruny 30-40 cm
STANDARD
CHLUMEC AUTEM
Magnolia grandiflora výška kmene 130-140 cm, šířka koruny 30-40 cm
STANDARD
PRAHA AUTEM
Magnolia grandiflora  'LITTLE GEM' výška 250-275 cm, výška kmene 100-110 cm
STANDARD
CHLUMEC AUTEM
Magnolia grandiflora výška kmene 180-200 cm, obvod kmene 8-10 cm, šířka koruny 50-70 cm
De Luxe
CHLUMEC AUTEM
Magnolia grandiflora výška kmene 180-200 cm, obvod kmene 8-10 cm, šířka koruny 50-70 cm
De Luxe
PRAHA AUTEM


Podobné rostliny
Magnolia grandiflora (Gallisoniensis) 'GALISSONNIÉRE'
Magnolia grandiflora 'KAY PARRIS'
Magnolia grandiflora ('Galissonniére Nana') 'NANA'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.