Veronicastrum virginicum 'ADORATION'

Veronicastrum virginicum
Veronicastrum virginicum 'ADORATION'
rozrazil viržinský, rozrazilovec
VZRŮST středně vysoká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.8-1.3m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-1.3m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ lila až bílá
DOBA KVETENÍ červenec - srpen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
USDA zóna (nejnižší) 3   (do -40°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Květy v létě
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Pokud hledáte trvalku, která nabídne nejenom atraktivní kvetení, ale zároveň nápadnou architekturu a pěknou stavbu, jež lze výborně kombinovat s keři, popřípadě ji použít tam, kde už na keře není místo, prohlédněte si tuto skupinu rozrazilů, náležících pod latinský rod veronicastrum. Český svaz perenářů jí udělil pěkné jméno rozrazilovec nejspíš proto, aby pěkně rozrazili rozdíl mezi pravým nízkým rozrazilem a touto vysokou trvalkou. Existují pouze 2 druhy pojmenované po své domovině – rozrazil sibiřský a rozrazil viržinský. Rozdíl mezi nimi je nevelký, liší se hlavně vzrůstem. Pokud rádi srovnáváte a připodobňujete, představte si drmek (vitex agnus-castus) nebo, zejména díky listům, konopí seté. Jako by z oka vypadly oběma zmíněným.

Rozrazil viržinský se v přírodě vyskytuje zejména v Severní Americe a je domovem v oblastech od Ontaria k Texasu. Jedná se o vzrůstnou trvalku velmi atraktivní stavby. Tvoří vzpřímené stonky s několika patry úzce kopinatých, středně až tmavě zelených listů v počtu 5-7 v pěkných vstřícných přeslenech. Již začátkem prázdnin se na konci stonku vytvoří dlouhé klasovité květenství, jež se botanicky správně řadí ke vzpřímeným hroznům. Čím je rostlina starší, o to více dalších klasů vyrůstá z paždí pod terminálem.


Adoration, jak už název napovídá (‚Zbožňování‘) je půvabná odrůda rozrazilovce s něžně růžovými květy. Květenství jsou sestavená z drobných, jemně růžových, trubkovitých květů, jimž z květového kalichu trčí dlouhé bílé tyčinky s lososově růžovými prašníky. Bílé tyčinky po odkvětu zůstávají a díky nim celé květenství budí dojem, že je chlupaté. Výborně se hodí do společnosti podobně vybarvených trvalek v kompozicích tón v tónu (třapatek, růžových rozrazilů, hlaváčů apod.), nebo naopak - můžete jej zvýraznit do kontrastu s bílými květy kopretin a tmavě modrými ostrožkami, a určitě zkuste i pastelové nebe – použijte pastelové odstíny řebříčků, žluťuch, turanů a hybridních kopretin, abyste získali lehce monetovské aranžmá v pastelových barvách. Rozrazilovec Adoration je o něco menší než ostatní odrůdy, v plném květu jen lehce přesahuje výšku jeden metr.

Rozrazilovec poroste nejlépe v rovnoměrně vlhké, živné zemi na plném slunci nebo jen částečném polostínu. Není náročný na péči, kromě odstranění odumřelých nadzemních částí zjara nic nevyžaduje. Snad jen za suchého léta bude vděčný za zálivku navíc. Mrazuvzdorný do cca -40°C.

Poslední revize 14-07-2016
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Veronicastrum virginicum 'FASCINATION'
Veronicastrum virginicum 'LAVENDELTURM'
Vitex agnus-castus 'VO7-SC-OP-4' PINK PINNACLE™
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.