Magnolia virginiana 'Jim Wilson' MOONGLOW

Magnolia virginiana 'Jim Wilson'
Magnolia virginiana 'Jim Wilson' MOONGLOW
šácholan viržinský, magnólie viržinská
VZRŮST vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 4-10m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 3-6m
KATEGORIE LIST listnatý polo-opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ krémová
DOBA KVETENÍ červen - srpen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Magnólie
Rarity
náhled fotonáhled foto
Magnólie viržinská je málo rozšířený klenot z jihovýchodu USA, jež se stala historicky první magnólií na světě, kterou jako samostatný druh vědecky popsal švédský botanik Carl Linnaeus, zakladatel současného dvouslovného pojmenování rostlin a moderní taxonomie. Zapsal ji poprvé v roce 1753 jako jednu z 5 druhů, ale pouhé 4 roky později všechny dosavadní nalezené druhy přesněji zařadil a zápis zrevidoval, čímž vznikly 3 základní druhy: m.virginiana, m.tripetala a m.acuminata. Zajímavé je, že tato rostlina se do Evropy dostala již o téměř 50 let dříve, když ji v roce 1678 jiný anglický botanik John Baptist Banister, tou dobou působící v Severní Americe, poslal do Anglie svému příteli, rovněž úspěšnému botanikovi, biskupovi Henrymu Comptonovi, u něhož poprvé vykvetla. Stala se tak první pěstovanou a množenou magnólií v Británii a to ještě v době, kdy magnólie jako druh neexistovala a byla známá pod svým domorodým jménem ‚talauma‘ díky rostlině objevené Charlesem Plumiérem na francouzském ostrově Martinik.

Odrůda MOONGLOW, patentovaná jako Jim Wilson v roce 1999 je výsledkem trpělivého šlechtění Earla Cullyho z amerického Jacksonvillu v Illinois. Roku 1976 vysel několik semenáčů a sledoval jejich chování po dalších dvacet let. Pouze 2 z nich prokázaly výrazně odlišné vlastnosti od původního druhu a to zejména ve vzpřímeném a štíhlém, téměř stromovitém habitu s pouze několika vystoupavými centrálními kmeny. Základní druh je spíše rozložitý a keřovitý, kdežto zde je koruna oválná až štíhle vázovitá. Roste velmi rychle, mladé rostliny dokáží narůst až jeden metr za rok. Stříhání není potřeba, sama si tvoří pěkný tvar. Pro zakrácení z důvodu udržení menší velikosti můžete zvolit pozdní řez začátkem léta po hlavní vlně kvetení.

Od konce května se objevují 6-8 cm široké, jednoduché květy krémové barvy (nejsou bílé). Jsou natolik voňavé, že i jeden květ způsobí pocit, že procházíte kolem obchodu s parfémy. Vůně je sladce ovocná a velmi silná, u nás se jí může rovnat snad jen šeřík. Přesto není vtíravá a v žádném případě laciná jako parfém z tržnice. Kvete hojně po celý červen a zakořeněné rostliny sporadicky nakvétají až do září. Ohledně olistění se řadí mezi polo-opadavé, neboť si v naší klimatické zóně (6) zachovává listy přibližně do Vánoc a poté většina opadá v závislosti na síle zimy. Na jaře opět naraší nové. Jsou protáhle obvejčité, středně až tmavě zelené svrchu a světle zelené se stříbřitým ojíněním na rubu a mírně kožovité. V teplejších oblastech jsou neopadavé po celý rok.

Viržinská magnólie vypadá jako dělaná pro naše podmínky, neboť kromě silných mrazů výborně snáší těžkou a jílovitou půdu, která má tendenci zadržovat vodu. Jediné, co je potřeba upravit, je pH, aby nežloutly listy na znamení chlorózy – zem vylepšete rašelinou. V angličtině se jí říká mokřadní magnólie, protože má ráda vyšší stupeň vlhkosti, ale nedoporučujeme sázet větší rostliny do bahna, pokud na to není od mládí zvyklá. Pěstujete ji nejlépe na plném slunci. MOONGLOW již přestála mrazy o síle -36°C, čímž se stala doposud nejodolnější vyzkoušenou viržinskou mangólií vůbec. Snáší ostrý a chladný vítr (i v zimě). Je nejvhodnější pro zóny 5 a 6, ale zvládne i zónu 4 snad jen s menší násadou květů.

Poslední revize 12-02-2017
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Magnolia virginiana 'ICE CRYSTAL'
Magnolia virginiana 'HAVENER'
Magnolia virginiana 'GLAUCA'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.