Quercus macrocarpa

Quercus macrocarpa
Quercus macrocarpa
dub velkoplodý
VZRŮST vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 6-15m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 4-10m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 3   (do -40°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Rarity
náhled fotonáhled foto

Dub velkoplodý je ojedinělý druh dubu, který si vás získá hned několika zvláštnostmi. Pochází z Kanady a východního pobřeží severu USA a řadí se mezi sběratelská potěšení. Na první pohled vás určitě nejprve upoutá jeho hluboce vrásněná borka kmene a větví. Jako korek šustivé a reliéfně tvarované brázdy na kmenech a vystoupavé křídlaté výstupky mladších větví jsou jednoznačně unikum, které v našich klimatických podmínkách umí ještě ambroň, se kterou si strom velmi snadno spletete, když je opadaný.

Listy jsou středně velké až velké a mohou mít až 25 cm délky, jsou sytě zelené, mírně plstnaté, tuhé až kožovité a na podzim se v kyselých půdách barví do ostře červené a zlatavě oranžové na krátké období. Jsou hluboce, až k řapíku vykrajované s kulatými laloky, které jsou od sebe poměrně vzdálené, což jim dá velmi vyniknout. Žaludy jsou kulaté, velké, zploštělé, tmavě hnědé.

Dub velkoplodý roste obzvlášť pomalu a i když se řadí k vysokým stromům, jež v přírodě bez omezení kořenové plochy může narůst až dvojnásobek své běžné zahradní výšky, díky malé rychlosti růstu se často pěstuje i v menších zahradách, neboť jeho dospělou výšku můžete čekat za mnoho desítek let a snadno ji upravíte občasným řezem na konci zimy. V lesním zápoji a mezi ostatními stromy v zahradě tvoří v mládí spíše pyramidálně vystoupavou korunu, kdežto na volných prostranstvích (parky, arboreta) se s věkem více rozkládá do stran a formuje dómovitou korunu přibližně stejné šířky, jako je výška stromu a poskytuje přirozený stín.

Zvládne širokou škálu půdních typů, přirozeně roste na vápencových a sušších podložích, ale dobře se mu daří i ve vlhčích půdách a v kyselé půdě nabídne hezčí barvu podzimních listů. Zapěstované stromy nelze vysazovat do mokré země, ale za rovnoměrné vlhko se odvděčí hustším olistěním. Avšak pokud se sám vysemení poblíž bažinatého okraje rybníčku, snadno se zakoření a trvalé mokro mu nevadí. Kořeny nejsou agresivní, lze vysazovat i v rozumné vzdálenosti dlažeb a zídek - časem tvoří široký kmen. Pěstujte jej přednostně na plném slunci. Dub velkoplodý je velmi mrazuvzdorný - je odolný teplotám až do cca -40°C.

Poslední revize 16-02-2017
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Quercus palustris
Quercus cerris
Quercus frainetto
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.