Albizia julibrissin 'EVI'S PRIDE'

Albizia julibrissin
Albizia julibrissin 'EVI'S PRIDE'
kapinice, perská akácie
VZRŮST vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 3-5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 3-6m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ různobarevné:vínová a zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ sytě růžová
DOBA KVETENÍ červenec - srpen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU neutrální až zásaditá (vápenitá)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Květy v létě
Exotika
Rarity
náhled fotonáhled foto
Čeleď mimózovitých, která je nyní již moderně zařazena pod velkou skupinu – čeleď bobovitých, je velmi oblíbená zejména v jižních státech, převážně díky své odolnosti vysokým teplotám a suchu. Kapinice, neboli perská akácie je snad jediným dostatečně mrazuvzdorným zástupcem této čeledi, který lze od určitého stáří pěstovat i u nás. Je to poměrně rychle rostoucí, přesto nízký strom, jehož původ je patrný z názvu – Persie (dnešní Írán). Unikátní je pro naše zahrady zejména stavbou koruny a dále květy, jež jiná dřevina nenapodobí. Tato odrůda má od svého počátku tak trochu krizi identity, neboť ji často na internetu i ve specializovaných školkách najdete pod jménem Evey's Pride. Šlechtitel si ji (prozatím) nenechal patentovat, ale v knize odrůd je zapsaná a doporučená jako Evi's Pride, proto se tohoto názvu držíme i my.

Evi's Pride je novinková pýcha mezi kapinicemi nalezená jako mutace odrůdy Summer Chocolate® kolem roku 2010. Nese tmavé listy a kvete více než Summer Chocolate®. Listy raší světle zelené s bronzovým nádechem a záhy se barví do odstínů vínové až červenohnědé, přičemž část neosluněných listů vždy zůstává zelená. Vínová barva na osluněných listech zůstává asi měsíc, poté listy zezelenají a záhy raší nové - opět vínové. Prodlevy mezi vínovými fázemi nelze určit, odvíjejí se od stáří rostliny a pěstebních podmínek. Listy jsou několikanásobně zpeřené a připomínají kapradinu. Na noc se vždy zavřou a ráno znovu otevřou (jako při doteku mimóza). Olistění je husté a jemné, čímž si tato dřevina v angličtině vysloužila pojmenování hedvábný strom.

Listy raší snad nejpozději ze všech listnáčů u nás – mnohdy až koncem května, tak se neděste, že vám stromek zmrznul, prostě si dává načas, ale jakmile naraší, přirůstá velmi rychle, převážně do stran a tvoří deštníkový tvar, tolik typický pro subtropické klima. Krom exotických listů se kapinice pěstuje pro letní kvetení. Její květy jsou sytě růžové chlupaté kuličky o průměru 3-5 cm, které vypadají jako barevné zaječí ocásky a sladce voní. Poupata se začnou tvořit od začátku prázdnin a pokud je léto pěkné, teplé a slunečné, kvete až do konce srpna.

Evi's Pride se vyznačuje středně bujným růstem s delšími a silnějšími ročními přírůstky, než umí Summer Chocolate®, které do konce sezóny stihnou dobře vyzrát. Pokud ji budete chtít tvarovat nebo krátit, udělejte to na jaře po všech mrazech a neřežte více než 1/3 větve, jinak by v ten rok nechtěla kvést. Roste do vícekmenného keře s nepravidelně rozloženými větvemi a ploše kloboukovou korunou.

Potřebuje neutrální až mírně zásaditou, sluncem vyhřívanou půdu a pouze plné slunce. Zem musí být výborně propustná – v těžké, nepropustné půdě jí mohou zahnívat kořeny a napadat plísně. Pokud vaše půda není propustná, vysaďte ji tzv. do kopečku (viz Pokyny k výsadbě). Zamulčování je dobré na zimu, ale v létě dá přednost i mírnému suchu v horní vrstvě země, aby se co nejvíce prohřály kořeny a lépe kvetla. V prvních 3 letech po výsadbě nenechte kořeny zarůst trávou a mějte ji zamulčovanou kůrou nebo kamínky. Má ráda chudé půdy, hnojení můžete použít pouze na podporu květu. Pokud ji budete hnojit dusíkatými hnojivy, poroste extrémně rychle, výhony nevyzrají a zmrznou. Ověřená mrazuvzdornost sahá až k -25°C. Silnější mrazy jsou u nás výjimečné a nárazové a většinou nedokáží zahubit celou rostlinu. Pokud větve omrznou, snadno a rychle rostlina obráží z nepoškozeného, i staršího dřeva.

Poslední revize 21-02-2017; 01-10-2019
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Albizia julibrissin 'SUMMER CHOCOLATE'®
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.