Albizia julibrissin 'EVI'S PRIDE'

Albizia julibrissin
Albizia julibrissin 'EVI'S PRIDE'
kapinice, perská akácie
VZRŮST vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 3-5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 3-6m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ různobarevné:vínová a zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ sytě růžová
DOBA KVETENÍ červenec - srpen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU neutrální až zásaditá (vápenitá)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Květy v létě
Exotika
Rarity
náhled fotonáhled foto
Čeleď mimózovitých, která je nyní již moderně zařazena pod velkou skupinu – čeleď bobovitých, je velmi oblíbená zejména v jižních státech, převážně díky své odolnosti vysokým teplotám a suchu. Kapinice, neboli perská akácie je snad jediným dostatečně mrazuvzdorným zástupcem této čeledi, který lze od určitého stáří pěstovat i u nás. Je to poměrně rychle rostoucí, přesto nízký strom, jehož původ je patrný z názvu – Persie (dnešní Írán). Unikátní je pro naše zahrady zejména stavbou koruny a dále květy, jež jiná dřevina nenapodobí. Tato odrůda má od svého počátku tak trochu krizi identity, neboť ji často na internetu i ve specializovaných školkách najdete pod jménem Evey's Pride. Šlechtitel si ji (prozatím) nenechal patentovat, ale v knize odrůd je zapsaná a doporučená jako Evi's Pride, proto se tohoto názvu držíme i my.

Evi's Pride je novinková pýcha mezi kapinicemi nalezená jako mutace odrůdy Summer Chocolate® kolem roku 2010. Nese tmavé listy a kvete více než Summer Chocolate®. Listy raší světle zelené s bronzovým nádechem a záhy se barví do odstínů vínové až červenohnědé, přičemž část neosluněných listů vždy zůstává zelená. Vínová barva na osluněných listech zůstává asi měsíc, poté listy zezelenají a záhy raší nové - opět vínové. Prodlevy mezi vínovými fázemi nelze určit, odvíjejí se od stáří rostliny a pěstebních podmínek. Listy jsou několikanásobně zpeřené a připomínají kapradinu. Na noc se vždy zavřou a ráno znovu otevřou (jako při doteku mimóza). Olistění je husté a jemné, čímž si tato dřevina v angličtině vysloužila pojmenování hedvábný strom.

Listy raší snad nejpozději ze všech listnáčů u nás – mnohdy až koncem května, tak se neděste, že vám stromek zmrznul, prostě si dává načas, ale jakmile naraší, přirůstá velmi rychle, převážně do stran a tvoří deštníkový tvar, tolik typický pro subtropické klima. Krom exotických listů se kapinice pěstuje pro letní kvetení. Její květy jsou sytě růžové chlupaté kuličky o průměru 3-5 cm, které vypadají jako barevné zaječí ocásky a sladce voní. Poupata se začnou tvořit od začátku prázdnin a pokud je léto pěkné, teplé a slunečné, kvete až do konce srpna.

Evi's Pride se vyznačuje středně bujným růstem s delšími a silnějšími ročními přírůstky, než umí Summer Chocolate®, které do konce sezóny stihnou dobře vyzrát. Pokud ji budete chtít tvarovat nebo krátit, udělejte to na jaře po všech mrazech a neřežte více než 1/3 větve, jinak by v ten rok nechtěla kvést. Roste do vícekmenného keře s nepravidelně rozloženými větvemi a ploše kloboukovou korunou.

Potřebuje neutrální až mírně zásaditou, sluncem vyhřívanou půdu a pouze plné slunce. Zem musí být výborně propustná – v těžké, nepropustné půdě jí mohou zahnívat kořeny a napadat plísně. Pokud vaše půda není propustná, vysaďte ji tzv. do kopečku (viz Pokyny k výsadbě). Zamulčování je dobré na zimu, ale v létě dá přednost i mírnému suchu v horní vrstvě země, aby se co nejvíce prohřály kořeny a lépe kvetla. V prvních 3 letech po výsadbě nenechte kořeny zarůst trávou a mějte ji zamulčovanou kůrou nebo kamínky. Má ráda chudé půdy, hnojení můžete použít pouze na podporu květu. Pokud ji budete hnojit dusíkatými hnojivy, poroste extrémně rychle, výhony nevyzrají a zmrznou. Ověřená mrazuvzdornost sahá až k -25°C. Silnější mrazy jsou u nás výjimečné a nárazové a většinou nedokáží zahubit celou rostlinu. Pokud větve omrznou, snadno a rychle rostlina obráží z nepoškozeného, i staršího dřeva.

Poslední revize 21-02-2017; 01-10-2019
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Albizia julibrissin 'EVI'S PRIDE' výška kmene 100 cm
STANDARD
CHLUMEC AUTEM
Albizia julibrissin 'EVI'S PRIDE' výška kmene 100 cm
STANDARD
PRAHA AUTEM


Podobné rostliny
Albizia julibrissin 'SUMMER CHOCOLATE'®
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.