Realizace

Pokyny k výsadbě

Před výsadbou nechte kořenový bal rostliny kompletně nasáknout vodou - buď jej pomalu budete zalévat malými dávkami vody, nebo jej ponoříte na dostatečně dlouho dobu do nádoby s vodou.

U kontejnerovaných rostlin před výsadbou odstraňte kontejner, u balových rostlin ponechte vše: jutu i pletivo, pouze přestřihněte drát kolem kmene. Pokud není určeno jinak, rostliny sázejte do stejné úrovně jako okolní terén. Mulč se vrství až nad tuto úroveň. U balových rostlin můžete větve zakrátit o jednu třetinu až jednu polovinu původní délky. Stromy a jiné rostliny, kterým hrozí vyvrácení kořenů větrem, je nutné ihned vyvázat k pevné opoře na dobu 2-3 let, než pevně zakoření a vítr je nebude vylamovat ze země a křivit jim kmen.

TEST NA VODU A PROPUSTNOST ZEMĚ - DŮLEŽITÉ!

Obecně doporučujeme před novou výsadbou udělat nejprve jednoduchý test na vodu, která bývá nejčastějším nepřítelem rostlin: na místě výsadby vykopejte jámu o velikosti 40x40x40 cm, nalijte do ní konev vody (10l) a pozorujte, za jak dlouho se vsákne. Výsledek:

varianta A - Pokud je do cca 1 hodiny pryč, je vše v pořádku a můžete sázet obvyklým způsobem, tj. na rostlinu vykopejte jámu 2-3x větší než kořenový bal a vyplňte zemí dle nároků rostliny.

varianta B - Pokud se voda ztratí po době delší než 1 hodina ale kratší než cca 3 hodiny, je nutné rostlinu mírně vyvýšit, tj.vykopat jámu pouze poloviční hloubky, než je výška květináče či kořenového balu. Rostlinu do ní usaďte a zahrňte ji zemí tzv. do kopečku, takže kolem ní uděláte pozvolný spád ze zeminy určené pro danou rostlinu.

varianta C - Pokud se voda nevsákne ani za 3 hodiny, vaše zem je nepropustná a většina rostlin - zejména stálezelených a jehličnanů - v ní může zahynout. Doporučujeme vůbec nekopat jámu, pouze mělký důlek na usazení balu do výše max. 1/3 výšky balu a rostlinu celou kolem dosypat zemí jako u varianty B.

Vždy dbejte na to, aby spád zeminy kolem kořenového balu byl co nejmírnější: rostliny koření ponejvíce do stran ve vodorovném směru a pokud uděláte "krtinu", nebudou mít kam kořenit a nebudou zdravé.

Pokud je váš problém opačný, tudíž že máte velmi sypké podloží, které naopak nadmíru vysychá, doporučujeme všechny rostliny alespoň na první rok, než dobře zakoření, zamulčovat kůrou a to i v případech, že to na etiketě rostliny není uvedeno jako nutnost.

První rok po výsadbě dbejte na opatrnou zálivku = rostlinu kontrolovat a zalévat tehdy, když zemina kolem je suchá, nikoli pravidelně velkým množstvím vody. Pokud není uvedeno jinak, rostlinu rok po výsadbě zalévejte tak, aby zem byla neustále vlhká, nikoli mokrá. Zalévejte tak, aby byla nasáklá zem rovnoměrně od kmene do celé šířky balu. NIKDY nezalévejte způsobem "položit hadici s tekoucí vodou na několik minut k balu".

V případě, že rostlina zahyne přemírou vody v zemi nebo naopak suchem, nelze uznat žádnou formu reklamace. V případě neznalosti se poraďte s odborníkem nebo přenechte výsadbu zkušenému zahradníkovi/zahradnici.

UPOZORNĚNÍ: Rostliny zakoupené brzy zjara doporučujeme v případě významnějších mrazů po nákupu ještě uschovat a s výsadbou počkat na příznivější počasí.

ZABALIT POKYNY K VÝSADBĚ

Naše zahrada v Chlumci

Na začátku roku 2005 jsme se rozhodli vybudovat přesně to, co nabízíme i vám: zahradu se středně vzrostlými a vzrostlými stromy a keři. Důvodem nákupu už starších a zapěstovaných rostlin není vždy uspěchaná doba, která nás nutí podvědomě chtít všechno hned. Koneckonců, důvod si můžeme každý najít sám. Ten náš byl veskrze romantický: z ničeho udělat rajskou zahradu. A pokud možno hned, to přiznáváme :-) A vám nyní ukážeme, že to jde! Mimochodem, buďte si jistí, že se u toho budeme tvářit děsně chytře a budeme radit a radit a radit...více

Zahrady u zákazníků

Vytvořit krásnou zahradu je pro nás radost. Věříme, že příroda je přirozenou součástí života každého člověka a tak i jeho nejpřirozenější dekorací. Baví nás tvořit a přetvářet NAŠÍ ZAHRADU a baví nás tvořit zahrady našim nadšeným zákazníkům. Pokud mezi ně patříte také a rádi byste si ze své zahrady udělali vlastní ráj na zemi, kontaktujte nás a vytvoříme něco krásného i pro vás.

Jsme tu jak pro vaše malé předzahrádky, tak i pro ambiciózní projekty. Zde je několik zahrad, které máme na svědomí ať už vlastními silami, nebo naším projektem pro zákazníka, který si nechal zahradu pouze nakreslit a rýče a lopaty se potom chopil sám.

anot img

Zajímavým projektem bylo toto soukromé dětské hřiště, kde se jedna velká rodina žijící ve vícegeneračním domě a v domech poblíž rozhodla neprodat sousedící pozemek jako stavební parcelu, ale ponechat si jej pro tento účel. Vytvořit bezpečné místo mimo ulici, kde bude vše, co takové hřiště má mít - od skluzavky pro nejmenší, houpačky, přes fotbalové branky, pingpongáč a koš na basket pro větší a malý bazén pro všechny.

Děti se vyblbnou a rodiče i prarodiče si mohou v klidu sednout s kávou a povídat si, nebo uvařit letní oběd v dobře vybavené letní kuchyni, která je součástí projektu. A užívat si pohody obklopeni krásnou zahradou, která odolá i sem tam špatně namířenému míči....více

anot img

Realizace zeleně před českobudějovickým Centrem lékařské genetiky je dalším z projektů, kdy jsme se na velmi omezeném prostoru snažili vytvořit bohatou atmosféru zeleně a zjemnění. Centrum lékařské genetiky je úspěšným a uznávaným zdravotnickým zařízením unikátním svého druhu, kde se věnují zejména prenatální genetické diagnostice. Cílem majitelů bylo vytvořit co nejpříjemnější prostředí, ve kterém se maminky v očekávání i budoucí, které tam docházejí ať už pro prevenci nebo léčbu, cítily co nejlépe, a to již od první chvíle, kdy vystoupí z auta na jejich parkovišti. Naším úkolem tedy bylo vytvořit co nejpříjemnější kulisu jak před průčelím budovy, tak i kolem oken a ve vnitrobloku.

Zahradu jsme začali vytvářet v roce 2010 a každý druhý rok se přidalo několik změn. Poslední úpravy proběhly v roce 2016 a dle mého soudu už není kam šlápnout, ale co já vím :-) ...více

anot img

Zeleň u firemních a administrativních budov mě zajímala již od doby, kdy jsem jezdil jako tehdejší obchodní zástupce do Anglie, zejména Londýna, kde jsou plochy vytyčené pro zeleň počítané nikoli na metry ale centimetry čtvereční a přeci i na tak omezeném plácku dokázali tamní zahradní designéři vytvořit nádherný a poutavý kousek přírody přímo v centru velkoměsta. Hltal jsem ty kombinace zejména stálezelených dřevin a snažil se pochopit jejich pojetí. Uznávám, že tato inspirace mi přidělala nejednu vrásku, protože množství z rostlin tam užitých nebylo vhodných pro naše klima, přesto jsem si dal tu práci a nahradil vše, co mi přišlo zajímavé a užitečné těmi, které u nás rostou vesele a bez problémů. Proto mě těší každá zakázka korporátního investora, který chce opravdu investovat a nikoli pouze ‚něco zeleného tam strčit‘.

Majitelka této firmy je naší zákaznicí již pár let a poté, co ji nadchla naše práce na její domácí zahradě, nás oslovila i tentokrát, když se rozhodla přestěhovat firmu do nových prostor ve Vestci u Prahy. Zdejší business park je poměrně úhledný a místy i zelený, ale budova, kterou si pořídila ona, měla výsadbu toho nejlevnějšího rázu, navíc rozrostlou do obludných křovišť, což nedělalo ani parádu ani účel. No uznejte, co lepšího nás mohlo potkat, než se poprat s vyčpělým roštím á la 80tá léta? ...více

anot img

Zahrada v Bukovci se svou velikostí a rozpočtem řadí ke střední úrovni našich realizací, které tvoříme. Takže ani velká, ani malá, prostě prostřední. Práce netrvala déle jak týden čistého času, i když počasí bylo docela vrtkavé.

Jedná se o pěkný pozemek na venkově s novostavbou ve střízlivém stylu s výhledem na les. Zahrada měla být pěkná, nepříliš zaplněná, aby zbyl dostatek místa pro malou holčičku na hraní, umístění houpačky a pískoviště a hlavně pestrý výběr něčeho k snědku – ovocné stromy a keříky jako meruňka, jabloň, borůvky, maliny atd. Pozemek byl po výstavbě domu dobře srovnaný, zatravněný, takže stačilo jen nakreslit projekt a začít sázet. ...více

anot img

Tato zahrada si dala načas. Už v roce 2007 nás oslovil její majitel, že by si přál vysadit nějaké přírodně vypadající dřeviny na pozemek k nově postavenému domu. Jel jsem se tam podívat. Plocha byla krásná – velká, s terénními zlomy a hned u lesa, který tvořil krásnou kulisu celé zahradě. Dal jsem několik tipů a dohodli jsme se, že jakmile se dokončí interiéry a zákazník bude mít více sil se pustit do plánování další práce = zahrady, ozve se. Jak řekl, tak i udělal. Přijel si téhož roku na podzim vybrat nějaké rostliny a měl z nich radost. Tu mu ale překazila lesní zvěř, která se po jeho pozemku dál producírovala jakoby nic, protože lesní zvěři jsou úplně putna změny v katastrálních mapách a dokud ji plot nezarazí, dál se budou živit na místech, kam chodily běžně. Takže se muselo čekat na výstavbu oplocení. A jak to tak bývá, všechno se semlelo úplně jinak a zahradu nakonec dělala firma, která měla na starosti terénní úpravy.

Až začátkem roku 2011 se na nás přišel zákazník podívat znovu, že dokončil poslední zahradní stavbu a že mu jeho zahrada připadá smutná a nevýrazná. Opět jsem se jel podívat a dal mu za pravdu. Výsadba byla provedená víceméně z těch nejběžnějších, levných rostlin, které mnohdy ani nebyly správně vysazeny a pomalu umíraly, natož aby zhodnotily poměrně zásadní investici vloženou do stavby. Pan majitel se proto rozhodl pro rázný zásah a odsouhlasil kompletní revitalizaci a doplnění nejprve svahu u taverny, která měla být v provozu celé léto, aby se mohli těšit pohledem z jejích oken. Dali jsme se do práce. ...více

anot img

Zahradničení u tohoto domu bylo velice zajímavé a určitě může posloužit jako povzbuzení pro ty, kdo mají obavu, že na malém místě toho moc neporoste. Majitel domu a zejména jeho manželka byla přesvědčená o tom, že nejenže je dosavadní stav neuspokojivý, ale že využitelná plocha je dostatečná pro vytvoření ne ledajaké zahádky, ale něčeho daleko krásnějšího, bohatého a kypící tvary, barvami a květy, přestože většina plochy je během dne zastíněná buď zdí domu nebo zděným plotem. To byla výzva. A už další rok po výsadbě bylo zřejmé, že rostlinám se na místě daří mají se skvěle k bujnému růstu....více

anot img

To se tak někdy stane, že když máte velkou zahradu, kde je zprvu pouze travnatá plocha, že se vám za chvíli okouká a dostanete chuť tvořit. A když se na to sami necítíte, je to signál pro nás, že se máme dát do práce. U těchto zákazníků jsme již udělali velký kus práce v předešlých pár letech a těší nás, že se na nás vždy obrátí, když si vymyslí, že ukrojí další kus trávníku, aby něco vysadili. Tentokrát jsem se měl přijet podívat na "něco", co si vytvořili sami... Škoda, že jsem nestihl udělat fotku surového stavu. Pozvali si totiž bagr, jeřáb a kamion s obřími kameny a vykutali něco jako skalní jezero. Musel jsem jim za to vzdát velkou poklonu, protože vypadalo úžasně. Na nás bylo, abychom tomu dali život v podobě rostlin. Výborně jsem se s tvůrcem jezírka shodl na tom, že okolí bychom měli udělat v horském stylu s japonským nádechem. Pojďte se podívat, jestli se nám to povedlo....více

anot img

Vitální manželský pár ze Zlivi již procestoval kus světa. Díky svým cestám měli možnost seznámit se s množstvím stylů zahrad a mě potěšilo, že jejich přáním bylo vytvořit něco v duchu anglické zahrady, bohaté na zeleň a spoustu květů a pospojované cestičkami. ...více

anot img

Majitelka této zahrady je velká obdivovatelka a milovnice všecho živého a krásného a po dostavbě domu se pustila do zvelebování zahrady. Nakoupila u nás rostliny, které se jí líbily a vysadila. Po čase zjistila, že to není úplně ono a že jí něco schází. A s otázkou "co tomu schází?" se na nás obrátila. Jakmile jsem pochopil její vkus, šlo to samo. Přední zahradu jsme doladili japonsky laděnými rostlinami a zahradu u letní terasy v trochu exotičtějším stylu. Prozatím vám nabízíme pohled do přední zahrady u vchodu, kterou nafotila krátce po výsadbě sama paní majitelka a laskavě nám umožnila použít fotografie na našem webu, aby se i s vámi podělila o radost, kterou jí nová zahrada poskytuje. Děkujeme....více

anot img

Častým přáním našich zákazníků je, aby zahrada za dva týdny po výsadbě vypadala, jako když byla založená před 15-20 lety. Toto dokáží vzrostlé keře a stromy v kombinaci s "instantním" trávníkem - položení travních koberců. Budování takové zahrady nás baví, i když je náročnější. Právě v těchto případech je rozdíl fotografií PŘED a PO nejmarkantnější...více

anot img

Při našem příchodu byla zahrada již osázená kolem plotu. Rostliny byly živé a většinou zdravé, ale nic moc pestré a působily takovým tím dojmem "nenaštve a nepotěší". Majitelé nás oslovili, zda bychom jim to mohli nějak doplnit a zvelebit a stala se z toho spolupráce na několik etap, kdy postupně ukrajovali z trávníku tak, že vznikla malá domácí botanická zahrada :-)...více


VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.