Campanula portenschlagiana 'Planet' AMBELLA® PURPLE

Campanula portenschlagiana 'Planet'
Campanula portenschlagiana 'Planet' AMBELLA® PURPLE
zvonek dalmatský
VZRŮST nízký nebo půdopokryvný
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.1-0.2m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.4-0.8m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ fialová
DOBA KVETENÍ červen - listopad
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Stálezelené listnáče
Květy v létě
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Zvonek dalmatský pochází z vyvýšených až hornatých oblastí Chorvatska, kde tvoří stálezelené koberce s množstvím květů od začátku léta až do mrazů. Ale volně roste i na Karpatech, konkrétně od jižního Polska, Slovenska, Ukrajiny, Rumunska až k Srbsku. AMBELLA® PURPLE patří pod obchodní značku ADDENDA®, které se věnuje několik pěstitelů v Holandsku a zahrnuje několik různobarevných odrůd zvonků a několik odrůd hebe.

AMBELLA® PURPLE je nejsytěji vybarvený zvonek ze série AMBELLA®. Extrémně bohatě kvete drobnými zvonky tmavě fialové barvy, která je směrem ke konci sezóny čím dál tmavší. Jsou velmi otužilé, takže není žádné překvapení, pokud má zima mírný nástup bez velmi nízkých teplot, najdete ještě v prosinci rostlinu s mnoha sytě fialovými květy na pozadí temně zelených, neopadavých listů. Jsou široce srdčité až ledvinité s nepravidelně pilovitými okraji.

Rostliny tvoří husté polštáře a i když jejich květní stonky se rozprostírají do stran, celá rostlina drží pěkně vzpřímeně a není polehlá, i když do výšky dosahuje pouze kolem 20 cm. Do šířky umí až trojnásobek. Po zimě rostlinu seřízněte pár centimetrů nad zemí a nechte znovu narašit. Občasným přihnojením získáte bohatěji kvetoucí rostliny.

Zvonek dalmatský má rád slunce a dává přednost rovnoměrně vlhkým stanovištím, i když poroste dobře i na skalce, která nebude příliš suchá. Pěstovat lze i v mírném polostínu, ale méně slunce znamená méně květů. Nemá zvláštní nároky na půdu, pokud je propustná. Díky extrémně dlouhé době kvetení a neopadavému habitu je oblíbený i jako pokojová květina, ale má výbornou mrazuvzdornost až do cca -35°C, takže si jej bez obav užívejte hlavně v zahradě, kde se mu daří o poznání lépe než nacpaný do malého květináčku na kancelářském stole.

Poslední revize 31-10-2017
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Campanula garganica 'FILIGREE' Light Blue
Campanula carpatica 'DEEP BLUE CLIPS'
Campanula portenschlagiana 'Ptb11701' AMBELLA® LAVENDER
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.