Syringa x chinensis 'SAUGEANA'

Syringa x chinensis
Syringa x chinensis 'SAUGEANA'
šeřík čínský
VZRŮST vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-3m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-3m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ fialová až purpurová
DOBA KVETENÍ květen - červen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 3   (do -40°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Šeřík čínský je výjimečný hybrid mezi druhy persica a vulgaris, který se vyznačuje rychlým růstem, bohatým, velmi vonným kvetením a drobnými listy, které keři propůjčují nadýchaný efekt na rozdíl od poněkud strnulého a tmavě olistěného šeříku obecného. Poprvé byl nalezen roku 1777 v francouzském Rouenu, odtud i jeho anglické jméno, které je správnější než šeřík čínský, neboť s Čínou nemá pranic společného ani jeden z jeho předchůdců. S největší pravděpodobností se jednalo o cílené křížení, nikoli náhodnou mutaci.

Saugeana je sytě vybarvená odrůda šeříku čínského, jež nese bohaté laty plné trubkovitých květů v barvě na pomezí lila růžové až středně silně purpurově červené. Co je naopak velmi silné je jeho fascinující vůně, která se nedá přirovnat k žádnému jinému známému vonnému šeříku. Je sladká, přesto jemně kořenitá a pronikavá. Kvetení je bohaté a spolehlivé, květní laty trochu připomínají pozdně letní květenství lagerstroemií. Kvete od poloviny května, většinou v mezidobí mezi šeříkem obecným a šeříky Prestonové.

Opadavé listy jsou jen asi 4 cm dlouhé, úzce vejčité a středně zelené. Keř má tenké větve, jež se pod tíhou květů lehce ohýbají a vypadají nadmíru malebně a uvolněně. Ihned po odkvětu jej můžete zastřihnout pro zahuštění keře a tvorbu silnějších větví, které budou lépe držet vzpřímený tvar a objemná květenství v následujícím roce. Jedná se o jeden z nejrychleji rostoucích druhů šeříku, jež bez problému naroste 50 až 90 cm za rok. Můžete jej využít samostatně i do zelených stěn, neboť svou výškou a šířkou kolem tří metrů, do kterých doroste cobydup, nabídne nejen impozantní kvetoucí solitér, ale i pěknou clonu proti nehezkému výhledu.

Šeřík čínský zvládá mnoho typů půdy, ale nejhezčí bude v živné, dobře propustné a rovnoměrně vlhké půdě a na plném slunci. Je tolerantní vůči městskému znečištění a netrpí na choroby ani škůdce. Je velice mrazuvzdorný do min. -40°C a vhodný do venkovních kontejnerů.

Poslední revize 20-03-2018.
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Syringa x chinensis 'SAUGEANA' výška 50-80 cm
STANDARD
PRAHA POŠTOU


Podobné rostliny
Syringa x 'JAMES MacFARLANE'
Syringa microphylla 'SUPERBA'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.