Syringa x chinensis 'SAUGEANA'

Syringa x chinensis
Syringa x chinensis 'SAUGEANA'
šeřík čínský
VZRŮST vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-3m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-3m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ fialová až purpurová
DOBA KVETENÍ květen - červen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 3   (do -40°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Šeřík čínský je výjimečný hybrid mezi druhy persica a vulgaris, který se vyznačuje rychlým růstem, bohatým, velmi vonným kvetením a drobnými listy, které keři propůjčují nadýchaný efekt na rozdíl od poněkud strnulého a tmavě olistěného šeříku obecného. Poprvé byl nalezen roku 1777 v francouzském Rouenu, odtud i jeho anglické jméno, které je správnější než šeřík čínský, neboť s Čínou nemá pranic společného ani jeden z jeho předchůdců. S největší pravděpodobností se jednalo o cílené křížení, nikoli náhodnou mutaci.

Saugeana je sytě vybarvená odrůda šeříku čínského, jež nese bohaté laty plné trubkovitých květů v barvě na pomezí lila růžové až středně silně purpurově červené. Co je naopak velmi silné je jeho fascinující vůně, která se nedá přirovnat k žádnému jinému známému vonnému šeříku. Je sladká, přesto jemně kořenitá a pronikavá. Kvetení je bohaté a spolehlivé, květní laty trochu připomínají pozdně letní květenství lagerstroemií. Kvete od poloviny května, většinou v mezidobí mezi šeříkem obecným a šeříky Prestonové.

Opadavé listy jsou jen asi 4 cm dlouhé, úzce vejčité a středně zelené. Keř má tenké větve, jež se pod tíhou květů lehce ohýbají a vypadají nadmíru malebně a uvolněně. Ihned po odkvětu jej můžete zastřihnout pro zahuštění keře a tvorbu silnějších větví, které budou lépe držet vzpřímený tvar a objemná květenství v následujícím roce. Jedná se o jeden z nejrychleji rostoucích druhů šeříku, jež bez problému naroste 50 až 90 cm za rok. Můžete jej využít samostatně i do zelených stěn, neboť svou výškou a šířkou kolem tří metrů, do kterých doroste cobydup, nabídne nejen impozantní kvetoucí solitér, ale i pěknou clonu proti nehezkému výhledu.

Šeřík čínský zvládá mnoho typů půdy, ale nejhezčí bude v živné, dobře propustné a rovnoměrně vlhké půdě a na plném slunci. Je tolerantní vůči městskému znečištění a netrpí na choroby ani škůdce. Je velice mrazuvzdorný do min. -40°C a vhodný do venkovních kontejnerů.

Poslední revize 20-03-2018.
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Syringa x 'JAMES MacFARLANE'
Syringa microphylla 'SUPERBA'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.