Elaeagnus x ebbingei 'COMPACTA'

Elaeagnus x ebbingei
Elaeagnus x ebbingei 'COMPACTA'
hlošina Ebbingeova
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-3m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-1.5m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ různobarevné:modrostříbrná a zelená
KATEGORIE KVĚT méně nápadné, zajímavé květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ září - říjen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Živé ploty
náhled fotonáhled fotonáhled foto
V západní Evropě nazývají hlošinu díky stříbřité barvě olistění ruská oliva, i když přízvisko platí spíše pro její sestru s opadavými úzkými listy, která se s úspěchem vysazuje v nehostinných podmínkách jako imitace olivy. Naproti tomu hlošina Ebbingeova je stálezelená a vznikla křížením e.macrophylla a e.pungens. Jedná se o bujně rostoucí keř, ideální k rychlému odclonění nepěkných míst nebo do neformálních živých plotů. Pestrolisté varianty jsou nápadné solitéry.

Compacta je s největší pravděpodobností italská selekce základního druhu stálezelené hlošiny Ebbingeovy a jak už název napovídá, její velkou předností je pěkně ucelený a kompaktní habitus. Netvoří tak dlouhé a tvar keře narušující dlouhé pruty a zůstává pěkný po celý rok i bez stříhání.

Neopadavé listy jsou jako z pohádky Hvězdný prach - mladé jsou stříbřité jako šaty princezny a poseté drobnými tečkami, jako by na ně napadaly třpytky hvězdného prachu. Pomalu dozrávají přes světlounce zelenou až modrozelenou do tmavě zelených, lesklých listů. Jsou oválné, pevné ale měkké a nejsou tučné jako například listy bobkovišní. Druhou parádou je medově žlutohnědá barva vzpřímených větviček.

Květy se objevují na podzim. Jsou bílé s béžovými tečkami, droboučké a jejich množství závisí na tom, jak vydatné bylo léto. Ale i malé množství překrásně a překvapivě silně voní i do dálky, hlavně navečer a za slunečného počasí. Vůně je velmi příjemná a sladká, něco mezi šeříkem a karafiáty. Pokud je běžná zima, z opylených plodů se vytvoří jedlé plody, které dozrávají zjara – duben až květen. Jsou to sytě červené, cca 1,5 cm dlouhé oválky s peckou. Chuť je příjemná a připomíná sladké višně. Nejlepší jsou, když začnou samy opadávat, podtržené mají trpce svíravou chuť jako kaki.

Keř roste poměrně rychle - cca 30 až 40 cm za rok a zachovává si pěkný, vzpřímený tvar a hustý habitus. Přesto lze od jara do podzimu kdykoli a kdekoli stříhat. Není náročný na živiny v půdě ani na pH reakci. Každopádně potřebuje na zimu zamulčovat, aby se omezilo rychlé promrzání horních kořenů. V regionech se silnějšími mrazy doporučujeme sázet do zimního stínu. I po silných zimách výborně a silně obráží z nepoškozeného dřeva. Nesnáší zamokřená místa, přesto je potřeba nenechat jej hlavně během zimy vyschnout. Při výsadbě je užitečné použít půdní mykorrhizu a přípravek na zadržování vody (Plantasorb, Hydrogel apod.). Je odolný min. do -24°C. Pokud nemrzne a není zmrzlá zem, zalévejte.

Poslední revize 07-10-2018.
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Elaeagnus x ebbingei
Quercus ilex 'MATTEINI'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.