Prunus avium 'Büttners Rote Knorpelkirsche' ALTENBURGER MELONENKIRSCHE

Prunus avium 'Büttners Rote Knorpelkirsche'
Prunus avium 'Büttners Rote Knorpelkirsche' ALTENBURGER MELONENKIRSCHE
třešeň chrupka - středně pozdní
VZRŮST středně vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 4-6m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 3-5m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ bílá
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Ovoce
náhled foto

Takzvaná Büttnerska, jak se jí u nás říkávalo, je již letitou odrůdu naprosto úžasné odrůdy třešně chrupky. Pochází z německého Halle, kde byla objevena jako náhodný semenáč již roku 1795. Podle samotného vybarvení plodů každého rychle napadne, že se jedná o cosi výjimečného. Někdy kolem přelomu tisíciletí byla přejmenována a nový obchodní název ALTENBURGER MELONENKIRSCHE mi nezní jako zjednodušení už tak složité němčiny.

Plody jsou sytě žluté s nepravidelně velkým červeným líčkem pouze na osluněné straně a při plné zralosti, středně velké, kulaté až mírně elipčité, s lesklou slupkou, prostě krásné. Chuť je velmi sladká sjemnou kyselostí a melounovým aroma. Dužina je chruplavá, středně šťavnatá, žlutá a hůře odlučitelná od pecky. Zraje v 5.třešňovém týdnu, tj. přibližně od poloviny července, spolu s mnoha jinými tmavočervenými chrupkami, mezi kterými strom se žlutočervenými plody doslova září. Plodí spolehlivě a pravidelně.

Je cizosprašná a potřebuje opylovače, vhodnými jsou odrůdy Hedelfingen, Regina, Napoleonova, Kordia, Stella, Van a další s kvetením a zráním ve stejném období.

Roste středně bujně do zakulacené koruny s mírně plošší vrškem. Třešně mají rády lehce kyselou, živnou, spíše hlinitopísčitou, vlhkou ale nepodmáčenou půdu a plné slunce. Třešně nesnáší suché půdy a v době nalévání plodů je dobré strom zalévat, pokud je suchá sezóna, aby plody nabyly na hmotnosti a byly šťavnaté. Plně mrazuvzdorná do min. -29°C.

Poslední revize: 25-10-2018
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Prunus avium 'DÖNISSENS GELBE'
Prunus avium 'BURLAT'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.