Viburnum x burkwoodii 'CONOY'

Viburnum x burkwoodii
Viburnum x burkwoodii 'CONOY'
kalina Burkwoodova
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 1.3-1.5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1.5-2m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ duben - květen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá až neutrální
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Kalina Burkwoodova je anglický kříženec mezi v.carlesii a v.utile. Základní druh patří mezi nejoblíbenější voňavé kaliny a bylo změřeno, že její vůni člověk dokáže ucítit z dálky až sedmi metrů. Avšak v tomto případě se jedná o odrůdu, která vůni naprosto postrádá, takže je vhodná pro všechny, kterým silné vůně kalin nejsou příjemné, nebo v nich probouzí alergie.

Conoy je velmi krásná, stálezelená kalina Burkwoodova, kterou vyšlechtil Donald Egolf z US National Arboretum ve Washingtonu, D.C., v USA a představena byla roku 1988. Jedná se o křížence odrůdy Park Farm Hybrid a druhu v.utile. Brzy zjara, dle počasí asi od druhé poloviny dubna, tvoří kulatá květenství o průměru 6-8 cm, složená z drobných, čistě bílých květů s lososově růžovou bliznou uprostřed. Květy se otevírají z dokonale kulatých, narůžovělých poupátek. Zajímavostí je fakt, že nevykvetlá květenství jsou téměř ploché okolíky, jež se teprve za plného rozkvětu zakulatí do sněhulákových koulí. Po květech se tvoří nejedlé, maličké, červené plody, jež po 6-8 týdnech dozrávají do černé barvy.

Stálezelené listy jsou kožovité, protáhle vejčité až podlouhle oválné, 8-10 cm dlouhé, výrazně lesklé a mírně zvlněné. Jsou tmavě zelené navrch, semišove plstnaté a šedavě béžové na rubu. V našich podmínkách jsou spolehlivěji neopadavé než listy základního druhu, přičemž starší listy se na podzim na osluněných lokalitách barví do šarlatově červené a tmavě oranžové.

Conoy je kompaktní, bohatě kvetoucí a i bez stříhání hustě rostoucí odrůda, která tvoří pěkné, zakulacené a seshora mírně zploštělé keře asi 1,5m vysoké a 2m široké. Vypadá dobře ve venkovské zahradě stejně jako v městských kompozicích. Pro dobré větvení není potřeba stříhat, ale dobrým řezem ji můžete lépe tvarovat, nebo udržet menší. Vyčkejte s ním po odkvětu a stříhejte, než rostlině plně naraší listy, aby jí nevyteklo moc mízy.

Tato kalina není náročná na půdní typ. Zem může být i jílovitá, přiměřeně živná, hnojení není nutné, a po výsadbě vlhká, aby dobře zakořenila. Pro dobrý tvar a bohatost kvetení doporučujeme pěstovat na plném slunci, ale zvládne i polostín. Je odolná letnímu suchu i městskému znečištění. Mrazuvzdorná do min. -29°C.

Poslední revize 26-12-2018
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Viburnum x burkwoodii 'ANNE RUSSELL'
Viburnum x burkwoodii
Viburnum 'ESKIMO'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.