Paulownia fortunei 'Minfast' FAST BLUE®

Paulownia fortunei 'Minfast'
Paulownia fortunei 'Minfast' FAST BLUE®
paulovnie Fortuneova
VZRŮST středně vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 4-6m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 3-4m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ fialová až krémová
DOBA KVETENÍ květen - květen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 5b   (do -27°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Pavlovnie Fortuneova pochází z Číny a Taiwanu a v angličtině se jí říká bílá pavlovnie. Květy tohoto druhu jsou totiž velmi světlé - zevnitř krémové s nažloutlým hrdlem a svrchu pouze slabě lila fialové. Mezi těmito rostlinami byla vyselektována odrůda, která si zachovává tvarové a velikostní vlastnosti druhu, ale kvete podobně jako pavlovnie plstnatá tedy modrofialově. Jmenuje se FAST BLUE® a pochází z francouzské školky Minier z roku 2000.

PavlovnieFAST BLUE®, registrovaná jako "Minfast", je úzce pyramidálně až téměř sloupovitě rostoucí druh pavlovnie Fortuneovy s atraktivními květy. Ty se objevují neuvěřitelně již v prvním roce, pokud je roubovaná, a oproti pavlovnii plstnaté vykvétají o jeden až dva týdny dříve. Jsou široce trubkovité, tvarem podobné náprstníku, mají sytě lila nafialovělou barvu zvenčí a zevnitř jsou krémově bílé se žlutým hrdlem. Jsou uspořádané ve vzpřímených, patrovitých, hustých latách o výšce až 30 cm, květ vedle květu. Příjemně sladce voní. Kvete každoročně, ale ob rok je kvetení mohutnější. Pouze pokud je studená a krátká sezóna, mohou stromy na jeden rok květy téměř vynechat.

Listy jsou srdčité, v dospělosti kolem 20 cm široké, na mladých rostlinách mohou být až dvojnásobné, středně zelené svrchu, zespodu světlejší a silně chloupkaté. Mladé pavlovnie rostou rychle a pokud je chcete pěstovat výlučně pro obrovské listy, doporučujeme časně zjara, po nebezpečí silných mrazů, zakrátit všechny větve na 2-3 pupeny. Tím podpoříte bujný růst dlouhých větví s velkými listy, ale nepokvetou. Jakmile dobře zakoření, růst se výrazně zpomalí - podobně jako u magnólií - a začnou tvořit množství krátkých letorostů s poupaty na každé větvi. Stromy mají kompaktnější koruny než pavlovnie plstnatá a keře jsou vzpřímené.

Pavlovnie potřebuje hlubokou, úrodnou zem, plné slunce a pokud možno výhřevnou polohu. Dokáže se prokořenit i tužší zemí a jílem, ale nesmíte ji v prvních letech utopit v nepropustné půdě. Některé zkušenosti poukazují na pH půdy, která, když je zásaditá, rostlině pomůže k růžovějším květům a kyselá k modřejším, ale ještě jsme to neověřili. Každopádně kořenový systém je hluboký a nemá tendenci nadzvedávat dlažby a podezdívky. Při výsadbě stromů je nutná silná opora, než dobře zakoření, někdy na déle než standardní 3 roky. V tuhých zimách na otevřených prostranstvích může poupata poškodit mráz, proto je dobré se podobným lokalitám vyhnout. Vyzrálé a stromové kusy jsou spolehlivě mrazuvzdorné, mladé rostliny mohou být náchylnější na silný mráz, pokud nemají zralé dřevo. Pomůže jim nijak je nehnojit a na konci léta použít přípravky na vyzrávání dřeva. Mrazuvzdorná do cca -25°C.

Poslední revize 28-03-2007; 11-02-2016
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Paulownia fortunei 'Minfast' FAST BLUE® výška 200-250 cm
STANDARD
CHLUMEC AUTEM
Paulownia fortunei 'Minfast' FAST BLUE® výška 200-250 cm
STANDARD
PRAHA AUTEM


Podobné rostliny
Catalpa bignonioides
Vysvětlivky
 • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
 • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
 • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
 • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
 • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
 • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
 • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
 • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
 • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.