Coreopsis verticillata 'CRÈME BRULÉE'

Coreopsis verticillata
Coreopsis verticillata 'CRÈME BRULÉE'
krásnoočko přeslenité
VZRŮST nízká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.3-0.4m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.4-0.6m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ žlutá
DOBA KVETENÍ červen - říjen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Květy v létě
náhled fotonáhled foto
Krásnoočka jsou nesmírně populární nenáročné trvalky, které díky zářivým barvám květů dokáží okouzlit jak milovníka venkovských zahrádek, tak i nadšeného pěstitele z městské zahrady. Krásnoočko přeslenité navíc patří k těm nejoblíbenějším, protože je odolné všemu a krom jarního odstranění starých stonků vůbec nic nevyžaduje. Tato odrůda je samovolnou mutací starší odrůdy Moonbeam, kterou na zahradě své sestry objevila roku 1997 June Croon, majitelka trvalkové školky ze státu New York v USA. Nová rostlina zaujala i britského šlechtitele Andriana Blooma, který June ujistil, že má smysl ji množit a nabízet jako další variantu této bezproblémové trvalky. Patent č. PP16096 vyšel v roce 2004.

Mňam! Už to jméno zní lákavě, že? Krásnoočko Crème Brulée má přesně takovou barvu jako oblíbený francouzský dezert - nádherně měkce žlutá. Květy ve tvaru sedmikrásky o osmi přišpičatělých plátcích mají šířku asi 4 cm a jejich konce jsou znatelně vroubkované narozdíl od hladkých okrajů původní odrůdy Moonbeam. Kvete od poloviny června až do posledních teplých dnů podzimu. Otrháváním zavadlých květů pomůžete k bohatšímu kvetení a hezčímu trsu, ale není to nezbytné. Kvete nesmírně bohatě a spolehlivě každý rokem.

Listy jsou velmi jemné a samy o sobě okouzlující ještě než rostlina vykvete. Jsou čárkovité, světle zelené a dobře odolné letnímu padlí. Nespornou výhodou tohoto druhu oproti jiným (nejčastěji letničkovým) druhům je fakt, že nerozsévá kolem sebe milióny semínek, takže se neplevelí všude kolem, ale rozrůstá se pouze houstnutím trsu, což je pomalé a krásné. Stonky jsou vzpřímené a dorůstají 30-40 cm. Crème Brulée roste bujně do hustého, polštářovitého trsu.

Poroste téměř v jakékoli půdě a velmi dobře snáší sucho, takže je populární do skalek. Je to nápadná součást trvalkových záhonů, stejně jako atraktivní zpestření mezi dřevinami. Pěstujte jej výhradně na plném slunci nebo jen v minimálním polostínu. Hnojení nevyžaduje. Po sezóně, popř. před začátkem nové brzy zjara odstříhejte staré, suché stonky těsně nad zemí. Větší trsy možno rozsadit, nejraději zjara nebo koncem léta. Očekávaná mrazuvzdornost je cca -34°C.

Poslední revize 29-12-2018.
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Coreopsis verticillata 'MOONBEAM'
Coreopsis verticillata  'ZAGREB'
Coreopsis 'Balupteam' UPTICK™ CREAM
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.