Sorbus 'DODONG'

Sorbus
Sorbus 'DODONG'
jeřáb
VZRŮST středně vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 6-10m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 3-6m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT méně nápadné, zajímavé květy
BARVA KVĚTŮ krémová
DOBA KVETENÍ květen - červen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU kyselá až neutrální
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Jeřáby jsou v naší krajině doma. Některé jsou obyčejné, jiné zase výjimečné. Jeřáb Dodong je tou druhou variantou. Semena, ze kterých pochází, byla posbírána v Koreji roku 1976 během švédsko-dánské expedice na ostrov Ullung Do. Strom byl pojmenován podle přístavního města Dodong. Považuje se za hybrid korejského druhu sorbus commixta.

Dodong je překrásný přírůstek do rodiny okázalých jeřábů. Nese atraktivní, lesklé, lichozpeřené, až 25 cm dlouhé listy, které jsou složené z 15 až 17 podlouhlých, při okrajích výrazně pilovitých lístků sytě zelené barvy. Na podzim se mění v zářivý ohňostroj, při kterém se postupně rozsvěcují tóny oranžové a sytě červené barvy od krajů do středu listů.

V květnu vykvétají chocholíky krémově bílých květů, po nichž následují šarlatově červené plody - jeřabiny, které na pozadí svěže zeleného listí září jako lampióny. Nikde jsme nenašli doporučení k jejich konzumaci, pouze varování před potenciální škodlivostí při větším množství, neboť semena pravděpodobně obsahují stopová množství téže látky, která způsobuje hořkost mandlí - kyanidu. Pro objektivitu je ale nutno dodat, že stejná látka je uvedená i v plodech jedlého moravského jeřábu, který se u nás běžně zpracovává do džemů a kompotů.

Jeřábu se bude dařit v téměř jakékoli dobře odvodněné půdě, přednostně s kyselou reakcí pro lepší podzimní vybarvení. Má rád umístění na plném slunci. Dodong Roste středně rychle až rychle do široce oválného tvaru s mírně rozevřenou korunou. Prořezávání se nedoporučuje, aby nedošlo k infekci řezných ran. Je mrazuvzdorný do cca -29°C.

Poslední revize 22-01-2019
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Sorbus aucuparia 'EDULIS'
Sorbus aucuparia 'AUTUMN SPIRE'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.