Magnolia grandiflora 'MONT BLANC'®

Magnolia grandiflora
Magnolia grandiflora 'MONT BLANC'®
magnólie velkokvětá
VZRŮST středně vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 4-8m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 3-5m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ krémová
DOBA KVETENÍ červen - září
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Květy v létě
Exotika
Rarity
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Stálezelené magnólie patří mezi královny kvetoucích stromů. S oblibou vždy říkám, pokud chcete strom s tak nádhernými květy a listy, že si jej budete závidět sami, pořiďte magnólii velkokvětou. Vybíráme pro vás ty nejkrásnější a zároveň nejotužilejší kultivary. Odrůda Mont Blanc® je senzace z roku 2011, kdy na prestižním veletrhu Salon du Végétal ve Francii získala zlatou medaili v kategorii novinek. Přichází s ní hned tři školky najednou - Pépinières d’ENGANDOU, Pépinières RIPOCHE a Pépinières du VAL D’ERDRE. Jedná se o selekci, jejíž původ nebyl uveden, ale podle růstu, vzhledu i místa vzniku zřejmě pochází z mutace francouzské odrůdy Nannetensis®, po níž zdědila bujný růst a dost možná někde nalezla i chromozóm Exmouth díky zvlněným listům.

Magnólie velkokvětá Mont Blanc® se pyšní snad největšími doposud změřenými květy na tomto druhu. Mají průměr 25 až neuvěřitelných 40 cm na starších rostlinách. Jsou smetanově bílé, do široka rozevřené a tak silně voňavé, že jejichž vůně láká krom včel i každého výrobce parfémů. Sladká a hluboká vůně s příměsí citrusů se rozvoní nejvíce v pozdním odpoledni a navečer. Střed zdobí růžové tyčinky, které brzy po rozkvětu opadají. Každý květ vydrží pouze jeden až dva dny, ale vzápětí se otevře další, takže vydrží kvést postupně od června až do září. Čím je rostlina starší a silnější, tím více se zkracuje prodleva mezi kvetením jednotlivých květů.

Neopadavé listy jsou ještě nápadnější zvláštnost této odrůdy. Jsou rovněž velké – 15 až 18 cm dlouhé a 8 až 13 cm široké, kožovité a hlavně výrazně zvlněné a u konce rozšířené jako listy ficusu lyrata. Jejich rub zdobí typický rezavý semiš, který rostlinu chrání před vysoušením zejména v zimě. Mont Blanc® roste velmi rychle (40-60 cm za rok) a pro bohatý keř můžete mladé rostliny a dále jednou za 3-5 let po celém plášti ostříhat, nejraději koncem dubna. Květy se nachází na vrcholech vyzrálých větví (loňských), proto je možné, že v roce řezu bude kvést méně.

Velkokvětá magnólie je velmi hladová a pro sytou zeleň listů potřebuje kyselou půdu. Zejména po výsadbě potřebuje minimálně 3 roky vydatně hnojit. Vyplatila se nám kombinace mykorhizních hub ke kořenům přímo při výsadbě a pravidelné hnojení organickými hnojivy v období od začátku května až do konce července. Nesnáší podmáčení – těžkou, jílovitou zem, ale vyhovuje jí jíl ve spodních partiích půdního profilu. Výsadbová díra by měla být dostatečně propustná, aby v ní nestála voda, jinak se utopí a shnijí jí kořeny. Pokud máte těžkou zem, pomozte si vyvýšením terénu, jak je popsáno v pokynech k výsadbě. Pěstujte ji na plném slunci, eventuálně zimním stínu a dopřejte jí neustálé vlhko (nikoli mokro), než zakoření, což jí zabere 3 až 4 roky a zalévejte ji i v zimě, pokud nebude mrznout a nebude zmrzlá zem. Předpokládaná mrazuvzdornost min. -23°C.

Poslední revize 26-01-2019
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Magnolia grandiflora 'EXMOUTH'
Magnolia grandiflora (Flore Pleno) 'NANNETENSIS'®
Magnolia grandiflora 'EDITH BOGUE'
Vysvětlivky
 • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
 • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
 • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
 • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
 • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
 • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
 • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
 • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
 • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.