Viburnum x bodnantense 'CHARLES LAMONT'

Viburnum x bodnantense
Viburnum x bodnantense 'CHARLES LAMONT'
kalina bodnantská
VZRŮST vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-3.5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-2m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ bílá až růžová
DOBA KVETENÍ prosinec - duben
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5b   (do -27°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Květy v zimě
náhled foto
Kalina bodnantská pochází z křížení druhů v.farreri a v.grandiflorum, o kterou se zasadil britský botanik Charles Lamont z Edinburské botanické zahrady. Z nějakého důvodu na výsledky své práce zanevřel a mladé semenáčky chtěl vyhodit. Ujal se jich neznámý pěstitel z Bodnant Gardens z Walesu, kde je pozorovali a později začali i množit. Vznikly tak 4 pojmenované odrůdy (Aberconway, Charles Lamont, Dawn a Deben), z nichž největší komerční úspěch má zřejmě růžová Dawn a jednu pojmenovali po jejich původním šlechtiteli.

Kalina Charles Lamont, která získala jméno po svém stvořiteli, je zahradní hybrid opadavé kaliny bodnantské, která vykvétá během teplého začátku zimy již od prosince. Hlavní kvetení ale spadá do začátku teplejších dnů konce zimy a začátku jara. Květy se objevují ve shlucích, jsou droboučké, trubkovité, jemně narůžovělé až téměř bílé a otevírají se z růžových poupat. Jsou silně a sladce voňavé a o něco delší než na odrůdě Dawn. Pokud během kvetení zapadají sněhem, nic se neděje, nevadí jim to.

Jedná se o opadavý, rychle rostoucí keř vzpřímeného habitu s pevnými větvemi a atraktivními, vejčitě elipčitými listy. Jsou středně hluboce vrásněné, při okrajích jemně pilovité. Raší bronzově zbarvené a tato barva jim vydrží až do prvních horkých dnů jara. V létě jsou svěže zelené a na podzim vínové.

Opadavé kaliny dávají přednost plnému slunci či mírnému polostínu, středně živné, dobře odvodněné ale vlhčí zemi, nezáleží na pH. Řez není potřeba. Pokud ji však potřebujete stříhat, udělejte to na jaře po odkvětu. Plně mrazuvzdorná do min. -27°C.

Poslední revize 25-03-2019.
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Viburnum x bodnantense  'DAWN'
Viburnum farreri 'DECEMBER DWARF'
Viburnum farreri 'CANDIDISSIMUM'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.