Corydalis HILLIER™ 'PORCELAIN BLUE'

Corydalis HILLIER™
Corydalis HILLIER™ 'PORCELAIN BLUE'
dymnivka
VZRŮST nízká trvalka
 středně vysoká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.2-0.3m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.3-0.4m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ různobarevné:zelená a modrozelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ blankytně modrá
DOBA KVETENÍ květen - červen
NÁROKY NA SLUNCE polostín a stín
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Rarity
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Asi žádná jiná barva nemá tak detailní historii jako modrá, nejspíš proto, že modrý pigment byl odedávna vzácný a v některých kulturách se dříve podle množství modře zbarvených ornamentů v domě posuzoval majetkový stav rodiny. Přírodními zdroji této výjimečné barvy byla africká rostlina indigo (modřil) a minerály, které se těžily po celém světě, zejména lapis azuli. Jednou z forem byla tzv. kobaltová modř, vznikající oxidací jako kobaltová sůl, jejíž prvotní odstín je lehce tyrkysový s příměsí blankytně modré. Umění tento pigment získat ovládali již staří Egypťané a Římané, ale historický milník zaznamenal čínský porcelán, který za vlády dynastie Tang (7. až 10. století n.l.) dal vzniknout pravému průsvitnému porcelánu, který býval bohatě zdoben všemi barvami a modrá byla velmi v módě. Co se rostlin týče, asi všem je nám známý fakt, že modrou kytičku abys pohledal, takže se těšíme z každé z nich, co má té modré aspoň trošku. Dymnivka umí modrých odstínů hned několik.

HILLIER™ Porcelain Blue je hybrid dymnivky křivolaké, kterou poprvé nalezl v Číně roku 1865 Pere Armand David. Jedná se o trvalku s blankytně modrými, úzce trubkovitými květy na asi 30 cm vysokých stoncích. Velmi atraktivní jsou i hluboce vykrajované, trojčetně dělené, matné, tmavě zelené listy s nápadným modravým přelivem. Odrůdu vyšlechtili v anglické školce Hillier.

Dymnivka je podrostová trvalka nepříliš hustých lesů a jejich okrajů, proto jí v zahradě dopřejeme přistíněné stanoviště nebo přinejmenším rozptýlené světlo stín. Dymnivka křivolaká, zejména na osluněném stanovišti, v létě zatahuje do kořenů a objeví se znovu až zjara. Ale tento hybrid spolehlivě drží listy celou sezónu a v trvalém polostínu a mírně vlhké půdě dokáže sporadicky nakvétat až do podzimu. VYŽADUJE výživnou, dobře propustnou a pěkně kyprou půdu, která nezadržuje vodu, protože v těžké, mokré zemi může přes zimu shnít nebo ji už během sezóny napadnou kořenové plísně. Rozšiřuje se zvětšováním trsů, neplevelí se oddenky. Mrazuvzdorná do cca -29°C.

Poslední revize 21-05-2019; 04-07-2021
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Corydalis flexuosa
Corydalis 'CRAIGTON BLUE'
Corydalis calycosa
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.