Quercus coccinea

Quercus coccinea
Quercus coccinea
dub šarlatový
VZRŮST vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 15-20m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 10-15m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Duby neodmyslitelně patří do naší krajiny, ať už pocházejí z Ameriky, Asie nebo jižní Evropy. Lemují naše rybniční hráze, zdobí smíšené lesy a zvláštní druhy a kultivary se těší oblibě ve velkých parcích a botanických zahradách.

Dub šarlatový je doma na východu USA a je považován za jeden z nejodolnějších druhů vůbec. Je poměrně těžké jej na první pohled rozeznat od dubu červeného, pokud se díváte jen na listy, jejichž tvar je navíc dost variabilní. Jsou přibližně stejně velké (15-20 cm), středně hluboce vykrajované s nejhlubším prostředním lalokem, což lze zaměnit i s dubem bahenním. Ale když máte před sebou již statný strom, tvar koruny je rozhodující - zatímco dub červený má korunu téměř kulatou a lehce rozcuchanou, dub bahenní je naopak poměrně výrazně pyramidální, dub šarlatový je z nich asi nejsouměrnější a tvoří nejprve vystoupavě oválný a s věkem malebně dómovitý tvar (kopule - něco jako široké písmenu U vzhůru nohama).

Listy jsou opadavé, v létě sytě zelené a lesklé a na podzim nápadně sytě oranžové, šarlatové až vínově rudé, pokud roste v kyselé půdě. Patří k typické flóře středozemní macchie, protože je velmi tolerantní suchu i horku. Tam půda příliš kyselá není, proto je jeho podzimní barva spíše oranžová. Roste pomalu až středně rychle. V naší zemi nezdomácněl a v přírodě jej nenajdete, pokud se tam nedostal omylem. Doposud se jedná spíše o sběratelský kousek pro milovníky jeho krásných listů a do větších zahrad, které snadno pojmou jeho dospělou velikost kolem 15m výšky a 10-15m šířky. Tvoří překrásné solitéry s příjemným stínem.

Dub šarlatový není náročný na půdní podmínky, ale podobně jako některé další druhy dává přednost neutrální až kyselé zemi, ve které se na podzim vybarví nejvíce. Je tolerantnější vůči mírně vápenité zemi než dub bahenní a netrpí na chlorózu. Naopak nesnáší mokro, ale než zakoření, potřebuje rovnoměrné vlhko. Poté je až neuvěřitelně odolný suchu, což se s měnícím se klimatem a úbytkem vody v půdě hodí. Nově vysazené stromy je nutné na 2-3 roky vyvázat k opoře. Snáší městské znečištění. Kořeny jsou silné a mohou nadzvednout chodníky, pokud jsou příliš blízko. Plně mrazuvzdorný do cca -34°C.

Poslední revize 14-11-2019
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Quercus rubra (q.americana)
Quercus palustris
Quercus  'NEW MADRID'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.