Berberis gagnepainii var. lanceifolia

Berberis gagnepainii var.
Berberis gagnepainii var. lanceifolia
dřišťál Gagnepainův
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 1-1.8m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-1.5m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT méně nápadné, zajímavé květy
BARVA KVĚTŮ žlutá
DOBA KVETENÍ květen - červen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá až neutrální
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Rarity
náhled fotonáhled foto
Dřišťál Gagnepainův pochází ze západní Číny, z oblastí Hubei a Sichuan a je to velké fešák mezi stálezelenými druhy vhodnými pro naše podnebí. Poprvé byl popsán kolem roku 1905. Tvoří nadýchané keře, jejichž listy se liší velikostí – délkou i šířkou. Mohou být celokrajné, jemně zoubkaté, nebo výrazně zvlněné až ostře pichlavé. Každý z nich má své jméno odrůdy nebo selektované variety.

Lanceifolia je úzkolistá forma tohoto dřišťálu, jehož listy jsou krátce kopinaté, jenom lehce zvlněné a při krajích jemně pilovité a zakončené ostrou špičkou. Bohatě obrůstají světlé větvičky, jež jsou částečně vzpřímené a částečně se rozkládají do stran. Listy jsou neopadavé, středně zelené, mírně lesklé a na podzim se barví do několika odstínů červené, a aniž by opadaly, na jaře se znovu zazelenají. Trochu připomínají listy helvingie čínské. V květnu až červnu vykvétají malé trsy sírově žlutých květů ve velkém množství, po kterých následují borůvkově namodralé, protáhlé, nejedovaté plody. Není neobvyklé, že se na v pozdním létě na keři objevují znovu sem tam květy už v době, kdy modrají zrající plody.

Ve volné přírodě umí v úplné dospělosti dorůst až 2m, ale většinou se drží mezi 1 a 1,5m. Roste hustě i když lehce nepravidelně a lze jej po odkvětu stříhat tj. koncem jara, nikdy na začátku jara, protože byste přišli o květy. Alternativní termín řezu je v polovině léta, kdy se keř spíše tvaruje. Díky ostnitým větvím se hojně využívá jako přírodní bariéra proti zvěři. Díky bohatému kvetení se jedná o ceněnou rostlinu pro včelí pastvu.

Pěstovat lze v téměř jakékoli dobře odvodněné zemi, hnojení není nutné. Nejlépe poroste na plném slunci či v mírném polostínu. Dobře snáší i zanedbání a jakmile zakoření, tak i krátké letní přísušky. Nevyžaduje mulčování, ale za rovnoměrné vlhko pod nevysychající kůrou bude vděčný. Mrazuvzdorný je do cca -29°C a ve volné přírodě roste v nadmořských výškách od 2000 do 4000 m/n, takže je zvyklý i na nevlídné klima.

Poslední revize 14-02-2020
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Berberis linearifolia 'ORANGE KING'
Helwingia chinensis var. chinensis
Berberis julianae
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.