Ilex crenata 'FarrowSK6' PATTI O®

Ilex crenata 'FarrowSK6'
Ilex crenata 'FarrowSK6' PATTI O®
cesmína vroubkovaná
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 1-1.5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.5-0.6m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín a stín
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5b   (do -27°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Živé ploty
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Vroubkované (japonské) cesmíny jsou velmi užitečné a elegantní, stálezelené keře, které mnozí zaměňují za buxusy nebo lonicery díky jejich malým, lesklým listům. A právě tato podobnost je předurčila stát se skvělou náhradou za pravé buxusy, které pomalu opouštějí Evropu z důvodu masivní invaze zavíječe, který ničí jejich rozsáhle porosty stejně jako volutelová spála, která pro změnu řádí na Britských ostrovech. Jsou to beztrnné keře, které nabídnou mnoho tvarů a velikostí, a o které se nemusíte téměř starat.

Cesmínu vroubkovanou PATTI O® vyšlechtil roku 1999 Michael Farrow z americké školky Spring Meadow Nursery jako křížence nepojmenované odrůdy stejného druhu a odrůdy Sky Pencil. Výsledkem je nadmíru elegantní, stálezelený keř s neobvykle drobnými a vysoce lesklými listy. Barva zralých listů je nejspíše tou netmavší zelenou, kterou v této skupině lze najít, zatímco nově rašící lístečky jsou světle limetkově žlutozelené, což keři dodá na svěžesti. Její jméno je slovní hříčka znamenající Patio (anglicky terasa), což odkazuje na její nejužitečnější použití do nádob na terasy, balkony a všude tam, kde stojíte o neopadavý keř, ale už nemáte místo na záhon. Nekvete. Patent č. PP25852 získala roku 2015 a Proven Winners® ji zařadili do své kolekce odolných a spolehlivých keřů.

Roste hustě, středně rychle a bohatě se větví. Roční přírůstek je mezi 15 a 20 cm. V zahradě bude skvěle sekundovat větším keřům s většími a případně jinak vybarvenými listy, nebo naopak dominovat záhonu s menšími trvalkami. Velikost i tvar lze snadno regulovat řezem – jarní řez je na podporu větvení a letním řezem tvarujeme.

Cesmína vroubkovaná je tolerantní k většině typů půd krom těžké jílovité, ale nejsytější barvu bude mít a nejzdravější bude v dobře odvodněné, rovnoměrně vlhké a kyselé zemi s občasným přihnojením pomalu rozpustnými hnojivy. Mrazuvzdorná je do cca -27 °C a zvládá i venkovní nádoby s dobrým odtokem vody.

Poslední revize 29-10-2020
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Ilex crenata  'CONVEXA'
ilex crenata 'FASTIGIATA'
Ilex crenata 'Icoprins11' DARK GREEN
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.