Buddleja 'Hinbud1' DREAMING LAVENDER

Buddleja 'Hinbud1'
Buddleja 'Hinbud1' DREAMING LAVENDER
komule, motýlí keř
VZRŮST nízký nebo půdopokryvný
 malý keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.3-0.4m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.6-0.8m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ +kombinovaná:fialová a oranžová
DOBA KVETENÍ červenec - září
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5b   (do -27°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Květy v létě
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Komule má častější lidový název motýlí keř. Je to přirozené, neboť od začátku léta, kdy vykvétá, až do podzimu nese nápadné květy, které jsou voňavé nejenom pro nás, ale hlavně pro křídlatý hmyz, převážně motýly a včely, kterým nabídne dostatek pastvy díky množství nektaru a dlouhodobému kvetení. Peter Podaras z americké Cornell University ve státě New York se věnuje šlechtění kvetoucích keřů a zejména komulí v rámci programu na vyšlechtění kompaktních a bohatě kvetoucích odrůd přibližně od roku 2005. Tehdy se mu podařilo zkřížit komuli Davidovu a komuli Weyerovu a prvním výsledkem je nádherná odrůda s velkými, světle žlutými květy nazvané Grande Vanilla. Program šlechtění pokračoval ještě dva roky, během nichž přišlo na svět minimálně 16 nových odrůd.

DREAMING LAVENDER je unikátní odrůda motýlího keře půdopokryvného až převislého habitu. Nabízí bohatou kaskádu 15-18 cm dlouhých a sladce voňavých květenství ve tvaru štíhlých hroznů (správně botanicky jsou to laty), složených z drobných, levandulově fialových, trubkovitých květů s výrazným oranžovým hrdlem. Vykvétají od poloviny července až do podzimu, pokud je slunečno a teplo a pravidelně odstraňujete odkvetlé laty. Laty mohou připomínat i šeřík, proto se keři někdy také přezdívá letní šeřík, i když toto jméno je zavádějící, neboť se používá pro lagerstroemii. Opadavé listy jsou světle až středně zelené, vstřícné, elipčité, jemně chloupkaté. Protože se jedná o zakrslou odrůdu kaskádovitého růstu, ideální umístění bude na skalce nebo u jakéhokoli převisu, kde nejlépe vynikne její krása.

Odrůdu vyšlechtil roku 2010 Peter Podaras v Kalifornii jako několikanásobného křížence vícero druhů komulí a v USA ji představil o rok později pod obchodním názvem LAVENDER VEIL. Do Evropy se dostala roku 2013 a zde se prodává jako DREAMING LAVENDER. Patent č. PP23498 byl vydán roku 2013.

Komuli doporučujeme jej každý rok zjara zastříhnout na pevnou kostru nebo provést zpětný řez, kterým odstraníme až 80 % loňských větví, a to v době, kdy se začnou nalévat pupeny. Obráží spolehlivě a rychle a takto zmlazený bude pěkně olistěný a bohatě kvetoucí po dlouhé období. Dobu kvetení a množství květů podpoříte pravidelným odstříháváním odkvetlých lat, které začínají tvořit semena.

Komule není náročná na pěstování. Potřebuje vysadit na plné slunce do středně živné, propustné, dobře odvodněné země, protože v mokru by mohla v zimě shnít. Mrazuvzdorná je do cca -27 °C, ale v teplejších oblastech prospívá lépe. Do chladnějších regionů vysazujte již starší rostliny s vyzrálým dřevem.

Poslední revize 17-11-2020
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Buddleja davidii 'SUMMER BIRD Violet'
Buddleja davidii 'DARTMOOR'
Buddleja 'WISTERIA LANE'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.