Ilex crenata 'ELLIPTA CONVEX'

Ilex crenata
Ilex crenata 'ELLIPTA CONVEX'
cesmína vroubkovaná
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 1.3-1.8m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-1.5m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín a stín
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Živé ploty
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Vroubkované (japonské) cesmíny jsou velmi užitečné a elegantní, stálezelené keře, které mnozí zaměňují za buxusy nebo lonicery díky jejich malým, lesklým listům. A právě tato podobnost je předurčila stát se skvělou náhradou za pravé buxusy, které pomalu opouštějí Evropu z důvodu masivní invaze zavíječe, který ničí jejich rozsáhle porosty stejně jako volutelová spála, která pro změnu řádí na Britských ostrovech. Jsou to beztrnné keře, které nabídnou mnoho tvarů a velikostí, a o které se nemusíte téměř starat.

Cesmína vroubkovaná Ellipta Convex svými vlastnostmi i vzhledem stojí napůl cesty mezi starší odrůdou Convexa a novější Ellipta Elegans. Vyšlechtil ji Ernst Stührenberg ve své školce v severním Německu a představil roku 1989. Nese elegantně lesklé, široce elipčité, beztrnné, neopadavé listy, které nejsou ploché ale mírně vypouklé jako u Convexy. Raší zářivě světle zelené a dozrávají do temně zelené. Jednoleté větvičky jsou tmavě modrofialové jako zimní barva listů některých modrých cesmín. Jedná se o samičí odrůdu, která v půlce jara bohatě kvete droboučkými, krémovými květy, jež poskytuji množství včelí pastvy a pokud je opylena samčí rostlinou v okolí, na podzim nabízí drobné, černé, lesklé plody a ty jsou v zimě pastvou pro ptáky. Pro člověka nejsou jedovaté, ale obsahují malé množství saponinů, které mohou způsobit zažívací obtíže při konzumaci většího množství.

Roste hustě a bohatě se větví. Roční přírůstek je mezi 10 a 20 cm. Jako většina japonských cesmín je i tato vhodná ke tvarování stejně jako do živých plotů. Použijete ji v zahradě všude tam, kde byste sáhli po buxusech, nebo ji zvolíte jako kontrastní doplněk mezi velkolisté stálezelené keře, kterým se svým drobným olistěním bude skvěle sekundovat. Velikost i tvar lze snadno regulovat řezem – jarní řez je na podporu větvení a letním řezem tvarujeme.

Cesmína vroubkovaná je tolerantní k většině typů půd krom těžké jílovité, ale nejsytější barvu bude mít a nejzdravější bude v dobře odvodněné, rovnoměrně vlhké a kyselé zemi s občasným přihnojením pomalu rozpustnými hnojivy. Mrazuvzdorná je do cca -27 °C a zvládá i venkovní nádoby s dobrým odtokem vody.

Poslední revize 01-12-2020
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Ilex crenata
HOBBY
CHLUMEC POŠTOU
Ilex crenata výška 20-30 cm
HOBBY
PRAHA POŠTOU


Podobné rostliny
Ilex crenata 'ELLIPTA ELEGANS'
Ilex crenata  'CONVEXA'
Ilex crenata 'Icoprins11' DARK GREEN
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.