Ilex aquifolium 'NIGRICANS'

Ilex aquifolium
Ilex aquifolium 'NIGRICANS'
cesmína ostrolistá - samčí
VZRŮST střední keř
 vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 3-5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-2m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5b   (do -27°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Rarity
náhled fotonáhled foto

Cesmína Nigricans patří do skupiny aquifolium, tedy ostrolistá, přitom vůbec ostrá není a spíše vypadá, jako by z oka vypadla některé modré cesmíně (x meserveae). Tvoří neopadavé, vysoce lesklé, tmavě zelené listy s výrazně světle zeleným centrálním žebrem a jemně pilovitým okrajem, který není nebezpečný ani nepříjemný na dotek. Jejich tvar je úzce vejčitý až široce elipčitý a některé listy mohou být výjimečně celokrajné nebo mít pouze několik drobných výstupků podél okrajů. Že to není druh modré cesmíny, poznáte v zimě, protože se nezbarvují do tmavě modrofialové barvy typické pro mnoho odrůd ilexu x meserveae. Nigricans je vzácná odrůda, která se v přírodě téměř nevyskytuje.

Jedná se o samčí odrůdu, které netvoří plody, ale hojně kvete a dokáže opylovat mnoho samičích keřů vícero druhů – aquifolium, meserveae, altaclerensis a dalších, které pak tvoří plody. Roste středně rychle (20-25 cm za rok), vzpřímeně a vcelku štíhle do přibližně 4metrové výšky v našich podmínkách a lze tvarovat nebo udržovat menší řezem. Pro zahuštění je nejlepší raně jarní střih a tvarovací řez se provádí v půlce léta. V zimě není problém pár větviček ostříhat do suchých dekorací.

Cesmíny pěstujte na plném slunci nebo v polostínu, porostou i ve stínu, ale ztratí tam svůj tvar. Potřebují kyselou až neutrální, lehkou a propustnou, velmi živnou zem (zejména plodící odrůdy), která bude dobře odvodněná, ale zůstane vlhká – nemají rády dlouhodobé vyschnutí. Cesmínám většinou nevyhovuje typický český jíl v horních vrstvách půdy, proto je lepší rostlinu vysadit o něco výše a dosypat směsí původní země a kvalitního kyselého substrátu. Naopak za jíl ve spodních vrstvách, kam se samy prokoření, budou vděčné. Hnojení je v chudších půdách důležité a ještě lepší je při výsadbě použít mykorrhizní houby. Tato odrůda dobře zvládá i silné mrazy. Před zimou a během ní, pokud nemrzne a není zmrzlá zem, zalévejte. Mrazuvzdorná do cca -27°C.

Poslední revize 02-12-2020
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Ilex x meserveae 'BLUE BUNNY'
Ilex x meserveae 'HECKENPRACHT'
Ilex x meserveae (Castle Wall™) 'HECKENSTAR®'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.