Cyrtomium fortunei (Phanerophlebia fortunei) var. clivicola

Cyrtomium fortunei (Phanerophlebia fortunei)
Cyrtomium fortunei (Phanerophlebia fortunei) var. clivicola
srpovice Fortuneova
VZRŮST nízký nebo půdopokryvný
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.3-0.6m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.3-0.6m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ světle zelená
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
BARVA KVĚTŮ
DOBA KVETENÍ
NÁROKY NA SLUNCE polostín
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Kapradiny
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Srpovice Fortuneova je kapradina blízce příbuzná a velmi podobná subtropickému druhu cyrtomium falcatum, který často pěstujeme jako pokojovou rostlinu. Listy této srpovice jsou rovněž zpeřené, rostou vzpřímeně, ale jsou matné. Jsou složené z 3-5 cm dlouhých lístků ve tvaru srpků, světle až středně zelené barvy. Varieta clivicola má o něco vetší lístky a tvoří kompaktnější, hustší trs.

Pokud ji vysadíte do živné půdy, dokáže vám vytvořit vpravdě efektní a nezvyklou podívanou na stálezelenou kapradinu, která jako by z oka vypadla rostlinám z deštného pralesa. Má ráda kyselé, živné, lehké a neustále vlhké půdy s dobrým odvodněním - nesmí stát v mokré zemi, kde by její kořeny brzy shnily.

Vysaďte ji do polostínu nebo stínu. Přestože kapradiny rodu cyrtomium snáší i občasné přímé slunce, v našem suchém klimatu je nutné je před ostrými slunečními paprsky chránit. Listy si rostlina zachovává bez poškození do cca -15°C. Na jaře odřežte všechny loňské listy, čímž podpoříte růst nových a zdravých.

Poslední revize: 07-10-2007; 17-01-2013; 04-03-2013
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Cyrtomium falcatum (Phanerophlebia falcata)
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.