Hemerocallis 'LUXURY LACE'

Hemerocallis
Hemerocallis 'LUXURY LACE'
denivka
VZRŮST středně vysoká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.7-0.8m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.3-0.5m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ +kombinovaná:růžová a žlutá
DOBA KVETENÍ červenec - září
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
USDA zóna (nejnižší) 3   (do -40°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Květy v létě
náhled fotonáhled foto
Denivky své jméno získaly díky faktu, že jednotlivé květy vydrží jeden den. Ale už mladé rostliny mají květů na jednom stonku hned několik a s přibývajícími léty přibývá i stonků s květy. Tato nádherná a bezúdržbová trvalka nadchne i nejzaneprázděnějšího člověka, neboť kromě zasazení a občasného zalití v období sucha nepotřebuje VŮBEC NIC. A přitom nás v plném létě ohromí pestrou paletou barev, květem ve tvaru lilií, někdy s nařasenými konci, někdy ohnutými dozadu, někdy elegantně úzkými.

Luxury Lace je překrásně elegantní denivka světlounce růžové barvy s béžovými odlesky. Pevné, zvonovité květy jsou 10-12 cm široké, středem plátků prochází tenký béžový proužek a hrdlo je světle žlutozelené. Okraje jsou jemně řasené. Kvete od poloviny července a kvetení opakuje ke konci léta. Odrůda měla takový úspěch, že posloužila jako rodič k vyšlechtění dalších nejméně 56 odrůd. Stonky jsou pevné, 70-80 cm vysoké, listy opadavé.

Odrůdu vyšlechtila a roku 1959 registrovala průkopnice amerického denivkového šlechtění a úctyhodná dáma jménem Edna Spalding z americké Iowy. Na první pohled se mohlo zdát, že tato profesionální žena v domácnosti měla na starost spíše zeleninovou zahradu, ale když jste se podívali blíže skrze její záhony, mezi pórkem a rajčaty jste uviděli spousty mladých semenáčků nedávno zkřížených denivek. Když ve svém zavazovacím čepečku vyrazila na průzkum nově vykvetlých kousků s obrovským kuchyňským nožem v ruce, všechny kytky se třásly strachy. Protože jejímu kritickému oku a vybranému vkusu neunikla žádná průměrná. Tumáš! A už jí podsekla jako mačetou, aby její místo zaujala jiná a krásnější. Tím si vydobyla respekt mezi všemi členy Americké denivkové asociace, kde byli především muži, a kteří ocenili její přínos mnoha cenami a medailemi včetně toho nejvyššího vyznamenání Stout Silver Medal roku 1965.

Denivky mají silné, sytě zelené, zdravé listy, které zdobí zahradu od jara až do zimy, tzn. že nevadnou jako například odkvetlé cibuloviny. Netrpí na škůdce ani choroby. Pokud v okolí není nic chutnějšího, mohou je napadnout slimáci. Dopřejte denivkám plné slunce nebo nanejvýš mírný stín a pro bohatší kvetení můžete každé jaro mírně přihnojit. Jinak snáší jakoukoliv půdu, i suchou, přestože se jí daří lépe ve vlhké zemi. Vhodná i do venkovních květináčů. Naprosto mrazuvzdorná do cca -40°C.

Poslední revize 29-12-2020
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Hemerocallis 'LONGFIELDS GLORY'
Hemerocallis 'SERENA SUNBURST'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.