Ilex x meserveae 'Hach 1' HECKENBLAU®

Ilex x meserveae 'Hach 1'
Ilex x meserveae 'Hach 1' HECKENBLAU®
modrá cesmína - samčí
VZRŮST vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-3.5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-1.5m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ různobarevné:zelená a vínová
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá až neutrální
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Živé ploty
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Další odrůda z řady tzv. modrých cesmín je opět z Německa a jmenuje se HECKENBLAU® ('Plotová modř'). Vyšlechtil ji Holger Hachmann ze světově proslulé školky na rododendrony a azalky v Barmstedtu, kde s úspěchem pěstují a šlechtí i další kyselomilné keře, jako jsou vilíny, japonské javory a cesmíny. Tato cesmína vznikla křížením odrůd Heckenpracht a Blue Prince roku 1999 a jako novinka byla představena roku 2015, kdy vyšel její patent č. PP25475.

HECKENBLAU® je samčí odrůda modré cesmíny elegantně sloupovitého růstu. Listy jsou kožovité, neopadavé, temně zelené, lesklé, široce oválné a při krajích měkce pilovité – nikoli ostré. Na jaře raší tmavě vínově červené a na podzim nabírají vínový odstín znovu, tentokrát navíc s modrofialovým přelivem, stejně jako větvičky. Roste přísně vzpřímeně a hustě, není proto potřeba stříhat, ale tvarovat ji samozřejmě můžete. Protože se jedná o samečka, funguje jako výborný opylovač pro jiné cesmíny, které pro tvorbu atraktivních barevných plodů na podzim potřebují opylovače.

Řez pro zachování hustoty keř není nutný, ale lze jej provádět na jaře po mrazech nebo v polovině léta pro tvarování. Díky kompaktnímu a vzpřímenému habitu se používá jak do živých plotů, tak i do menších zahrad, kdy by běžná cesmína měla díky své šířce problém s místem.

Tyto cesmíny získaly svůj přívlastek „modré“ díky barvě olistění základního druhu, který je tmavě zelený s nádechem do modra. Druhové jméno meserveae dostaly podle jména jejich šlechtitelky Kathleen Meserve z Long Islandu v New Yorku, která v padesátých letech minulého století, doslova na okenním parapetu její kuchyně, zkřížila ilex rugosa a ilex aquifolium, aby získala rostlinu nejenom krásnou, ale také velmi mrazuodolnou. Tato úžasná žena sice zemřela v roce 1991 ve věku požehnaných 93 let, ale zanechala nám širokou paletu velmi odolných a krásných odrůd.

Modré cesmíny jsou zcela nenáročné na péči, pokud jim zajistíte mírně kyselou a živnou půdu, kterou v prvních letech nenecháte vyschnout, aby rostlina mohla dobře zakořenit. Přesto potřebují propustnou zem, kde jíl může být hlouběji v zemi, při povrchu je nutná kyprá, svěží a vlhká půda. Nejlépe se jim daří na slunci a v polostínu. Ve stínu porostou také, ale ztratí mnoho ze svého kompaktního tvaru. Další výhodou stálezelených modrých cesmín je vysoká odolnost mrazům. U této odrůdy zatím nebyla stanovena nejnižší teplota, ale očekává se min. -29 °C a možná i více. Vhodná i do venkovních nádob o velkém objemu – cesmíny nemají rády omezené prostory na kořeny.

Poslední revize 30-12-2020
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Ilex x meserveae 'Hach 1' výška 60-80 cm
STANDARD
CHLUMEC POŠTOU
Ilex x meserveae 'Hach 1'
De Luxe
CHLUMEC POŠTOU
Ilex x meserveae 'Hach 1' výška 80-100 cm
STANDARD
PRAHA POŠTOU
Ilex x meserveae 'Hach 1' výška 100-125 cm
STANDARD
CHLUMEC AUTEM
Ilex x meserveae 'Hach 1' výška 100-125 cm, šířka 30-40 cm
STANDARD
PRAHA AUTEM
Ilex x meserveae 'Hach 1' výška 125-150 cm
De Luxe
CHLUMEC AUTEM
Ilex x meserveae 'Hach 1' výška 125-150 cm, šířka 40-60 cm
STANDARD
PRAHA AUTEM


Podobné rostliny
Ilex x meserveae 'HECKENPRACHT'
Ilex x meserveae (Castle Wall™) 'HECKENSTAR®'
Ilex 'DRAGONSKIN'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.