Cornus ('KN30-8') 'VENUS®'

Cornus ('KN30-8')
Cornus ('KN30-8') 'VENUS®'
dřín, svída
VZRŮST vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-4m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 3-5m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ červen - červen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Tento kříženec pochází z dlouhodobého mezidruhového křížení druhů cornus kousa a cornus nuttallii. Dr. Elwin R.Orton z univerzity Rutgers ve státě New Jersey, USA, se zasadil o vznik nových hybridů, které kromě krásy vynikají velkou mrazuvzdorností a odolností vůči chorobám a škůdcům. Hlavním důvodem byla zřejmě rozsáhlá epidemie antraknózy v severní Americe, která v posledních desetiletích 20.století ničila jak divoce rostoucí kusy, tak exempláře v zahradách. Venus® byl poprvé získán jako semenáček v roce 1983 a o 20 let později patentován jako úspěšný hybrid pod číslem PP16309.

Venus® je krásné obchodní jméno pro krásnou rostlinu. Nechápu, jak mohl předtím botanik dát svému výpěstku tak bizardní až matematické pojmenování „KN30-8“. I když na druhou stranu – podíváme-li se na rovnici křížení, je opravdu velmi matematická: (cornus kousa „Chinensis“ x cornus nuttalli „Goldspot“ ) x cornus kousa „Rosea“. Výsledek je naštěstí velmi botanický. Jsou jím skvostně bílé, na dřín až neskutečně velké květy (fakticky se jedná o listeny, ale nebuďme malicherní), kde každý listen má 9cm na délku a 7m do šířky, takže jeden květ má napříč 15-18 cm. Velikost a počet květů se rok od roku může různit podle aktuálních klimatických podmínek, stupně znečištění ovzduší a množství živin v půdě během tvorby poupat. Kvete už jako olistěný keř/strom nejdříve ke konci května, ale častěji v červnu. Doba kvetení je 2-3 týdny, což je velmi dlouho.

Listy jsou tmavě zelené, podlouhle vejčité a přišpičatělé, nepravidelně zvlněné. Mají markantní žilkování. Nebývají uniformně stočené směrem dolů jako u ostatních dřínů. Na podzim se barví do oranžově načervenalé barvy.

Tento dřín roste o něco rychleji než rodičovské druhy a nabízí jak výšku tak i šířku. Jedná se o hustě zavětvený a olistěný keř, který není potřeba stříhat. Pouze za účelem vytvarování nebo udržení v menší velikosti, a to vždy co nejdříve po odkvětu, aby stihl vytvořit poupata na další rok.

Pokud chcete z Vašeho dřínu udělat chloubu zahrady, zasaďte jej víceméně solitérně, aby vynikla jeho stavba a aby i spodní větve měly prostor, kde se plně ukáže krása četných květů. Jeho olistění je během roku natolik husté a zároveň atraktivní, že si nemusíte lámat hlavu, co vysadit za něj. Jestliže jej plánujete začlenit do skupinky spolu s dalšími dřevinami, do bezprostřední blízkosti volte menší, kompaktnější druhy. Velmi hezky pod ním působí nízké a rozložité rododendrony a jehličnany, nebo některé stálezelené půdopokryvné dřeviny.

Dříny mají rády velmi kyselou, živnou, lehkou zem, která nebude vysychat. Neosvědčilo se sázet je do polostínu, kde by údajně měly být chráněny před vysycháním v horkém létě. Raději je řádně zamulčujte a v případě velkého sucha nezapomeňte zalít, ale rozhodně je vysazujte na plné slunce. Pokvetou bohatěji a budou hustší a zdravější. Venus® je o poznání tolerantnější vůči vyschnutí než rodičovské druhy. Netrpí na choroby ani na škůdce. Doporučujeme používat hnojiva na tvorbu květů a zeleň listů. Nikoli na podporu rychlosti růstu. Plně mrazuvzdorné do cca -29°C.

Poslední revize 11-10-2008.
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Cornus kousa  'TEUTONIA'
Cornus florida
Cornus 'KN4-43' STARLIGHT®
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.