Cornus ('KN30-8') 'VENUS®'

Cornus ('KN30-8')
Cornus ('KN30-8') 'VENUS®'
dřín, svída
VZRŮST vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-4m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 3-5m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ červen - červen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Tento kříženec pochází z dlouhodobého mezidruhového křížení druhů cornus kousa a cornus nuttallii. Dr. Elwin R.Orton z univerzity Rutgers ve státě New Jersey, USA, se zasadil o vznik nových hybridů, které kromě krásy vynikají velkou mrazuvzdorností a odolností vůči chorobám a škůdcům. Hlavním důvodem byla zřejmě rozsáhlá epidemie antraknózy v severní Americe, která v posledních desetiletích 20.století ničila jak divoce rostoucí kusy, tak exempláře v zahradách. Venus® byl poprvé získán jako semenáček v roce 1983 a o 20 let později patentován jako úspěšný hybrid pod číslem PP16309.

Venus® je krásné obchodní jméno pro krásnou rostlinu. Nechápu, jak mohl předtím botanik dát svému výpěstku tak bizardní až matematické pojmenování „KN30-8“. I když na druhou stranu – podíváme-li se na rovnici křížení, je opravdu velmi matematická: (cornus kousa „Chinensis“ x cornus nuttalli „Goldspot“ ) x cornus kousa „Rosea“. Výsledek je naštěstí velmi botanický. Jsou jím skvostně bílé, na dřín až neskutečně velké květy (fakticky se jedná o listeny, ale nebuďme malicherní), kde každý listen má 9cm na délku a 7m do šířky, takže jeden květ má napříč 15-18 cm. Velikost a počet květů se rok od roku může různit podle aktuálních klimatických podmínek, stupně znečištění ovzduší a množství živin v půdě během tvorby poupat. Kvete už jako olistěný keř/strom nejdříve ke konci května, ale častěji v červnu. Doba kvetení je 2-3 týdny, což je velmi dlouho.

Listy jsou tmavě zelené, podlouhle vejčité a přišpičatělé, nepravidelně zvlněné. Mají markantní žilkování. Nebývají uniformně stočené směrem dolů jako u ostatních dřínů. Na podzim se barví do oranžově načervenalé barvy.

Tento dřín roste o něco rychleji než rodičovské druhy a nabízí jak výšku tak i šířku. Jedná se o hustě zavětvený a olistěný keř, který není potřeba stříhat. Pouze za účelem vytvarování nebo udržení v menší velikosti, a to vždy co nejdříve po odkvětu, aby stihl vytvořit poupata na další rok.

Pokud chcete z Vašeho dřínu udělat chloubu zahrady, zasaďte jej víceméně solitérně, aby vynikla jeho stavba a aby i spodní větve měly prostor, kde se plně ukáže krása četných květů. Jeho olistění je během roku natolik husté a zároveň atraktivní, že si nemusíte lámat hlavu, co vysadit za něj. Jestliže jej plánujete začlenit do skupinky spolu s dalšími dřevinami, do bezprostřední blízkosti volte menší, kompaktnější druhy. Velmi hezky pod ním působí nízké a rozložité rododendrony a jehličnany, nebo některé stálezelené půdopokryvné dřeviny.

Dříny mají rády velmi kyselou, živnou, lehkou zem, která nebude vysychat. Neosvědčilo se sázet je do polostínu, kde by údajně měly být chráněny před vysycháním v horkém létě. Raději je řádně zamulčujte a v případě velkého sucha nezapomeňte zalít, ale rozhodně je vysazujte na plné slunce. Pokvetou bohatěji a budou hustší a zdravější. Venus® je o poznání tolerantnější vůči vyschnutí než rodičovské druhy. Netrpí na choroby ani na škůdce. Doporučujeme používat hnojiva na tvorbu květů a zeleň listů. Nikoli na podporu rychlosti růstu. Plně mrazuvzdorné do cca -29°C.

Poslední revize 11-10-2008.
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
Chcete využít slevy pro objednávky listopad 2020 / únor 2021 ? Více informací zde.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Cornus ('KN30-8') výška 125-150 cm
De Luxe
CHLUMEC AUTEM
Cornus ('KN30-8') výška 125-150 cm
De Luxe
PRAHA AUTEM


Podobné rostliny
Cornus kousa  'TEUTONIA'
Cornus florida
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.