Rhododendron 'UTE SYE'

Rhododendron
Rhododendron 'UTE SYE'
zakrslý pěnišník
VZRŮST malý keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.5-1m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.3-0.6m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ sytě růžová až růžová
DOBA KVETENÍ duben - květen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Rododendrony, azalky a mamoty
Stálezelené listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Zakrslé pěnišníky jsou vyhledávané doplňky skalek a vřesovišť. Většinou dobře zvládají plné slunce, tak se hodí i tam, kde velkokvěté hybridy neprospívají. Dnes je v nabídce již množství druhů s pestrými barvami květů a typem růstu, ať už se jedná o hybridy druhu impeditum, keiskei, spinuliferum či dalších.

Zakrslý pěnišník Ute Sye je atraktivní kříženec mezi r. dendrocharis a r. ‘Razorbill‘ (r. spinuliferum), o který se roku 2001 postaral a o 9 let později jej registroval německý šlechtitel Wolfgang Reich. Již v dubnu vykvétají vrcholová květenství složená z 20 až 30 drobných, trubkovitých květů zářivě purpurově růžové barvy zvenčí a při okrajích a téměř bílých uvnitř. Neopadavé listy jsou kožovité, oválné, středně zelené a mírně lesklé. Ute Sye tvoří velmi štíhlé a vzpřímené keře o výšce kolem 80 cm a přibližně poloviční šířce.

Protože výborně snáší slunečná stanoviště, vysazuje se i do skalek a do popředí vřesovištních záhonů. Často se používá jako podrost vyšších keřů či stromů. Jeho malá velikost jej přímo předurčuje k použití i v malých zahrádkách. Pokud z něj neplánujete vytvořit japonskou bonsaj, nestříhejte jej. Tvarovací řez je možný okamžitě po odkvětu. Potřebujete-li zmladit starší nebo nevzhledný keř, radikálně jej ořežte (i do staršího dřeva) začátkem jara ještě před kvetením, ideálně před vystoupáním mízy.

Můžete jej vysadit na plné slunce i do stínu či polostínu, každopádně vždy zamulčujte. Kořeny rostou mělce a nadále se rozrůstají pod povrchem země do stran, kde hledají živiny = nikdy je nesázejte příliš hluboko. Půdu potřebují kyselou (pH 4,5-5,5), bohatou na živiny, chladnou, neustále vlhkou ale dobře odvodněnou (propustnou = žádný jíl). Ideální směs ke kořenům je rašelina smíchaná s lehkou, vápno-prostou zahradní zemí, zasypaná tlejícím listím či drcenou kůrou. Plně mrazuvzdorný do min. -23 °C, velmi pravděpodobně i o trochu více.

Poslední revize 27-01-2021
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Rhododendron 'ANNA BALDSIEFEN'
Rhododendron 'Microhirs3' NUGGET BY BLOOMBUX®
Rhododendron campylogynum ssp. MYRTILLOIDES
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.