Ilex 'DRAGONSKIN'

Ilex
Ilex 'DRAGONSKIN'
cesmína - samčí
VZRŮST střední keř
 vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-4m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-2m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ různobarevné:zelená a vínová
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín a stín
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5b   (do -27°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Rarity
Živé ploty
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Cesmína ostrolistá je jeden z nejběžnějších druhů stálezelených dřevin evropského původu. Nejvíce jich najdete v pásech vlhčího podnebí s mírnými zimami, jako jsou britské ostrovy, teplejší oblasti Německa, severní Francie a státy Beneluxu, kde rostou přirozeně v lesích a remízkách. U nás se pěstují bez problému, ale v přírodě je samovolně množit neuvidíte, pouze výjimečně, pokud tam ptáci zanesou semena z nějaké zahrady. Díky lesklým listům, které mohou být i vícebarevné, jsou oblíbené v okrasných zahradách. Odrůdy s ostřejšími listy se využívají jako přirozené bariéry proti zvěři a do živých plotů.

Cesmínu Dragonskin objevil Ingo Stührenberg ve své školce v Německu jako samovolnou mutaci odrůdy Angustifolia a poprvé ji představil na veletrhu Rhodo 2010. Podle jejích vlastností odhadl, že se jedná o křížence druhu aquifolium a meserveae, protože není příliš ostnitá a nabízí stejně atraktivní vybarvení mladých i podzimních listů jako modré cesmíny.

Jméno Dragonskin znamená ‚Dračí kůže‘, neboť nese vysoce lesklé, neopadavé listy, jež dokážou odrazit až 40 % slunečního svitu, což jim brání během kritických období roku – během slunečného počasí za silných mrazů a v letních vedrech. Jejich okraje jsou bohatě poseté droboučkými trny, které jsou vcelku měkké a nejsou nebezpečné. Na jaře při rašení mají tmavě vínovou barvu, v létě jsou tmavě zelené a na podzim se barví do směsi tmavě fialové až vínově černé. Jedná se o samčí odrůdu, která opyluje množství samičích cesmín v okolí, ale sama plody netvoří. Roste středně rychle do poměrně pravidelně tvarovaného, vzpřímeného keře o výšce kolem 3-4 m v úplné dospělosti a asi poloviční šířce.

Pro tvarování lze stříhat v polovině léta, pro podporu zahuštění větví na jaře (po mrazech). Jako každá cesmína i tato potřebuje živnou, kyselou, v mládí raději neustále vlhkou (přesto dobře odvodněnou) zem. Vřele doporučujeme vysazovat s mykorhizou (půdní houby) pro zajištění kvalitního a rychlého prokořenění. V našich podmínkách je výborně mrazuvzdorná do cca -27°C.

Poslední revize 11-02-2021
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Ilex x meserveae 'Hach 1' HECKENBLAU®
Ilex x meserveae (Castle Wall™) 'HECKENSTAR®'
Ilex aquifolium 'NIGRICANS'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.