Phillyrea angustifolia

Phillyrea angustifolia
Phillyrea angustifolia
jamovec úzkolistý
VZRŮST střední keř
 vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 1.5-3m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1.5-3m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU kyselá až neutrální
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY suchá a velmi propustná (výborná drenáž)
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Živé ploty
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Výrazné změny klimatu s nástupem nového tisíciletí s sebou nesou i nové pěstební podmínky. Pro rostliny již zavedené se může mnohdy jednat o velké výzvy, zda se zvládnou adaptovat, ale zároveň to otevírá možnosti pro rostliny nově introdukované, jejichž požadavky se shodují s nově vznikajícími podmínkami. V několika případech jsme dokonce našli několik ojedinělých zpráv o tom, že se kdysi u nás již pěstovaly. Jedná se zejména o lehce se zvyšující teplotu, pozdější příchod zimy přinášející rychlé teplotní výkyvy a především úbytek srážek a větší sucho. Již mnoho let testujeme a všímáme si, že rostliny z jedné čeledi jsou schopné toto přestát bez úhony – olivovníkovité. Sice ne její hlavní zástupce – pravá oliva, ale mnoho ostatních stálezelených dřevin, jako je například jamovec.

Jamovec úzkolistý je dalším z typických zástupců flóry tzv. středozemní macchie (makchie). Tímto termínem se označuje unikátní druh převážně stálezelené listnaté vegetace objevující se na vyprahlých a často skalnatých lokalitách jižní Evropy. Patří sem ještě vonokvětka, planika, dub cesmínový a třeba i rozmarýn. Zdejší rostliny si vybudovaly obranný arzenál proti extrémnímu suchu (kožovité listy jako zásobárna vody), horku (lesklý list odrážející sluneční paprsky), i zvěři (ostny nebo odpudivé vonné silice), což jim zajistilo přežití na velmi nehostinných místech.

Tento jamovec nese štíhlé, podlouhle kopinaté až úzce elipčité listy a jako většina macchijní vegetace je i tento taxon poněkud variabilní, co se týče délky a tvaru listu. Většinou se délka listů pohybuje mezi 4 a 6 cm a mají hladké okraje, výjimečně s mělkými výstupky. Jsou neopadavé, velmi tuhé – kožovité a středně zelené. Dokážou si daleko lépe poradit s nedostatkem vody zejména v zimě, neboť vydrží dlouhotrvající sucho, aniž by uschly. Koncem jara kvete záplavou droboučkých, bílo-zelených květů, po nichž následují malé, tvrdé, nejedovaté plody.

Roste vzpřímeně a vcelku rychle do baculatého a hustého keře a svým habitem a vzdušností připomíná nadýchané keře, jež potkáváte u mořských dun a díky pružným větévkám je ve větru i stejně pohyblivý. Pěstuje se jako atraktivní a odolný úzkolistý keř, který zjara po mrazech můžete řezem povzbudit k hustšímu větvení či tvarovat do jakýchkoli tvarů i plotů, kde je potřeba ještě jeden udržovací řez v polovině léta. Přesto se domnívám, že přirozený tvar je nejhezčí.

Jamovec potřebuje nutně dobrou, živnou, VÝBORNĚ propustnou půdu, kde mu hlavně v zimě nebudou zahnívat kořeny. S jílovitým podložím ve větší hloubce si snadno poradí. Po výsadbě zem udržujte rovnoměrně vlhkou, ale jakmile zakoření, zálivku omezte nebo úplně vynechte – je zvyklý zvládnout celé léto pouze s deštěm bez naší zálivky navíc. Pěstujte jej na plném slunci nebo v jen v lehkém polostínu. Doporučujeme vysazovat silnější rostliny se zralým dřevem, aby během první zimy nedošlo k poškození mladých větviček. Vyzkoušená mrazuvzdornost je -24°C. Netrpí na choroby ani na škůdce.

Poslední revize 07-03-2021.
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Phillyrea angustifolia výška 80-100 cm
STANDARD
JARO 2023
-
Phillyrea angustifolia výška 80-100 cm, šířka 30-50 cm
STANDARD
JARO 2023
-
Phillyrea angustifolia výška 125-150 cm, šířka 100-120 cm
EXTRA
PRAHA AUTEM


Podobné rostliny
Phillyrea latifolia
Phillyrea latifolia 'LES BARRÉS'
Osmanthus x burkwoodii
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.