Brunnera macrophylla 'SILVER HEART'

Brunnera macrophylla
Brunnera macrophylla 'SILVER HEART'
pomněnkovec velkolistý
VZRŮST nízký nebo půdopokryvný
 nízká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.2-0.3m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.3-0.5m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ +kombinovaná:stříbrná a zelená
KATEGORIE KVĚT méně nápadné, zajímavé květy
BARVA KVĚTŮ blankytně modrá
DOBA KVETENÍ duben - květen
NÁROKY NA SLUNCE polostín a stín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 3   (do -40°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Pomněnkovec je krásná lesní trvalka pocházející z lesů východní Evropy a severozápadní Asie. Svými velkými, okrouhle srdčitými listy tvoří okázalý pokryv menších či větších ploch zejména kolem stromů, neboť koření mělce a silné kořeny kolem kmenů stromů pro něj nejsou konkurencí. Základní druh nese modré květy a listy zelené, jemně plstnaté, zakončené výraznou špičkou. Odrůdy se liší barvou listů i květů.

Silver Heart je okouzlující a nápadná odrůda pomněnkovce s velkými, stříbřitými listy, kterou nalezl roku 2010 Holanďan Peter Jan Willemsen ve své školce jako mutaci odrůdy Silver Lace. Od svého rodiče se liší většími a výrazněji stříbřitějšími listy. Vykvétá v polovině jara na tenkých stoncích o výšce kolem 20-30 cm, kde tvoří nebesky modré, opravdu pomněnkové, droboučké kvítky, které v husté výsadbě nabídnou vpravdě romantický podrost na asi 6 týdnů.

Na začátku kvetení jsou listy malé a strakaté (bílo-zelené), ale už asi v polovině a během odkvétání vyrůstají nové, které jsou až 20 cm široké, okrouhle srdčité a s velkými stříbřitými plochami, že pouze okraje zůstávají zelené. Netrpí chorobami ani na škůdce. Po odkvětu uděláte dobře, když odkvetlé stonky odřežete těsně nad zemí, aby vynikly pouze nové listy. Patent č. PP24685 byl vydán v roce 2014.

Tato trvalka je nejhezčí vysazená ve větší mase a sama od sebe se množí pomalu, stojíte-li tedy o hustý půdní pokryv, vysaďte již na počátku více rostlin do hustšího sponu, na metr čtvereční 5-6 rostlin. Listy plochu zakryjí brzy, ale kořeny s květními stonky porostou pomaleji.

Pomněnkovec je hlízovitá trvalka, která má ráda mírně přistíněné až stinné stanoviště, kde dokáže dokonale rozvinout své atraktivní listy. Není invazní, nerozsévá se kolem sebe, ani se oddenky neplazí po celé zahradě. Zůstává na svém stanovišti a do čím dál většího a atraktivnějšího trsu se rozšiřuje pomalu. Potřebuje propustnou, vlhkou a chladnou zem. Plně mrazuvzdorný do cca. -40 °C a vhodný i do venkovních nádob.

Poslední revize 08-07-2021
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Brunnera macrophylla  'JACK FROST'
Brunnera macrophylla 'MR. MORSE'®
Brunnera macrophylla 'LOOKING GLASS'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.