Cornus 'KN4-43' STARLIGHT®

Cornus 'KN4-43'
Cornus 'KN4-43' STARLIGHT®
dřín křížený
VZRŮST vyšší keř
 středně vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 4-8m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 3-5m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ květen - červen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5b   (do -27°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled foto
Tento kříženec pochází z dlouhodobého mezidruhového křížení druhů cornus kousa a cornus nuttallii. Dr. Elwin R. Orton z univerzity Rutgers ve státě New Jersey, USA, se zasadil o vznik nových hybridů, které kromě krásy vynikají velkou mrazuvzdorností a odolností vůči chorobám a škůdcům. Hlavním důvodem byla zřejmě rozsáhlá epidemie antraknózy v severní Americe, která v posledních desetiletích 20. století ničila jak divoce rostoucí kusy, tak exempláře v zahradách. Šlechtění začalo již roku 1973 a vzešly z něj dvě fantastické odrůdy, ze kterých vytvořili sérii Jersey Star™. STARLIGHT® je jednou z nich a ta druhá je extra velkokvětá odrůda VENUS®. Patent č. PP16293 získala roku 2006. Nově má tento hybrid druhové jméno x elwinortonii po svém šlechtiteli.

STARLIGHT® je velkokvětý hybridní dřín, jež v sobě snoubí krásu květů c. nuttallii a spolehlivý růst c. kousa. Jedná se o křížence odrůd cornus kousa ‚Simpson No. 1‘ a cornus nuttalli ‚Goldspot‘. To, co je na rostlině atraktivní, vlastně nejsou květy, ale jejich obří listeny, jež tím pádem netvoří květenství ale zákrov. To je botaniky najednou, co? Každopádně jsou velmi krásné, jsou skvostně bílé, 10-11 cm široké a objevují se ve velkém množství přibližně od poloviny května na 3-4 týdny. Jednotlivé listeny jsou širší, takže se kraje mohou lehce překrývat, a ne tak přišpičatělé jako u c. kousa. Jejich velikost a počet se rok od roku může různit podle aktuálních klimatických podmínek, stupně znečištění ovzduší a množství živin v půdě během tvorby poupat. Na rozdíl od svého příbuzného c. florida kvete už jako olistěný keř. Vlastní květy jsou droboulinké a uskupené v kulatých hlavičkách mezi bílými listeny. Jsou téměř sterilní, takže plody ani semena nečekejte.

Opadavé listy jsou tmavě zelené, podlouhle vejčité a přišpičatělé, 10-11 cm dlouhé a 5-6 cm široké a mají markantní žilkování. Nebývají uniformně stočené směrem dolů jako u ostatních dřínů. Na podzim se barví do oranžové a červené barvy.

Tento dřín roste výrazně rychleji než c. kousa a tvoří středně vysoké stromy či vysoké keře, jež v úplné dospělosti v dobrých podmínkách dosahují mezi 6 a 8 metry na výšku a kolem 5 metrů na šířku. Každopádně lze udržovat menší tvarovacím řezem co nejdříve po odkvětu, aby stihl vytvořit poupata na další rok.

Pokud chcete z Vašeho dřínu udělat chloubu zahrady, zasaďte jej víceméně solitérně, aby vynikla jeho stavba a aby i spodní větve měly prostor, kde se plně ukáže krása četných květů. Případně z něj můžete vymodelovat velmi efektní vícekmen. Jestliže jej plánujete začlenit do skupinky spolu s dalšími dřevinami, do bezprostřední blízkosti volte menší, kompaktnější druhy. Velmi hezky pod ním působí nízké a rozložité rododendrony a jehličnany, nebo některé stálezelené půdopokryvné dřeviny.

Dříny potřebují velmi kyselou, živnou, lehkou a hlubokou zem, která nebude vysychat. Neosvědčilo se sázet je do polostínu, kde by údajně měly být chráněny před vysycháním v horkém létě. Raději je řádně zamulčujte a v případě velkého sucha nezapomeňte zalít, ale rozhodně je vysazujte na plné slunce. Pokvetou bohatěji a budou hustší a zdravější. V případě hnojení doporučujeme používat hnojiva výhradně na tvorbu květů a zeleň listů, nikoli na podporu rychlosti růstu. STARLIGHT® je mrazuvzdorný do cca -27 °C.

Poslední revize 07-09-2021.
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Cornus kousa 'TEUTONIA'
Cornus kousa var. CHINENSIS
Cornus ('KN30-8') 'VENUS®'
Vysvětlivky
 • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
 • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
 • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
 • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
 • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
 • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
 • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
 • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
 • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.