Lonicera nitida 'GOLDEN GLOW'

Lonicera nitida
Lonicera nitida 'GOLDEN GLOW'
zimolez lesklý
VZRŮST malý keř
 střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.5-1m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.5-1m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ různobarevné:žlutá a světle zelená
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín a stín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Živé ploty
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Rod lonicera zahrnuje širokou škálu rostlin – od půdopokryvných, přes keřové až k popínavým dřevinám, mnoho z nich s vonnými květy, některé jsou stálezelené a jiné dokonce nesou jedlé plody. Jméno získal na počest německého botanika Adama Lonitzera z Marburgu (1528-1586), který původně vystudoval matematiku a medicínu a diplom získal již v 16 letech. Stal se univerzitním profesorem a lékařem, ale jeho láska k rostlinám byla silnější. Když roku 1555 umírá otec jeho manželky, majitel knižního vydavatelství, jež vydávalo i jeho herbáře, firmu převezme a u botaniky už zůstává a vydává další svá díla až do roku 1577.

Zimolez lesklý je nízký stálezelený keř, který se využívá jako výplňový keř (na svahy, pod stromy, k plotům) stejně jako půdopokryvná dřevina, přestože jeho výška může dosáhnout i lehce přes metr. Existuje několik odrůd s kompaktnějším i menším habitem a dokonce i s barevnými listy. Stálezelené zimolezy mohou být i vhodnými náhradami pomaleji rostoucích a v dnešní době houfně odumírajících buxusů, pokud je budete stejně často stříhat, nebo odolnou a drobnolistou výplní s neopadavými listy.

Golden Glow je nizozemská odrůda zimolezu lesklého, jež se v USA prodává pod obchodním názvem Thunderbolt™. Nalezl ji jako přirozenou mutaci odrůdy Maigrün pěstitel Hendrik Johan Harmen Nijland ve své školce Nijland Siergroen roku 2008. Nese zářivě zlatožluté, drobné, neopadavé a velmi lesklé, oválně vejčité listy, které svou šťavnatou barvou prozáří i nejtemnější kout zahrady. Čím je počasí a sezóna chladnější, o to zlatější jsou jeho listy. I když lze pěstovat i ve stínu, nebude tam jeho barva tak svítivá.

Roste rychle, přirozeně kaskádovitě a zjara kvete množstvím drobných, krémových až světle žlutých květů, po nichž mohou následovat malé nejedovaté plody. Je ideální jako podrost stromů a vyšších keřů, barevné doplnění tmavě olistěných keřů a s úspěchem se využívá i do neformálních nižších živých plotů, zahradních předělů a lemů kolem cestiček, kde se předpokládá tvarovací střih, aby nezasahoval nikam, kde by překážel. Zimolez Golden Glow je chráněn patenty PP26598 (USA – 2016) a EU 41131 (Evropa – 2015).

Stálezelený zimolez není nenáročný na půdu a poroste na slunci i ve stínu. Na rozdíl od buxusu má pružné větvičky a lépe zvládá těžkou sněhovou pokrývku, aniž by mu popraskaly větve. Stříhat jej můžete kdykoli, nejlépe brzy zjara před rašením pro podporu větvení a dále až do konce léta pro tvarování. Je plně mrazuvzdorný do min -24 °C, ale zvládne i nižší teploty, při kterých mu mohou propadat listy, jež zjara hbitě obnoví.

Poslední revize 27-09-2021
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Lonicera nitida 'LEMON BEAUTY'
Lonicea nitida 'BAGGESEN'S GOLD'
Ilex crenata  'GOLDEN GEM'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.