Acer platanoides 'Prigo' PRINCETON GOLD

Acer platanoides 'Prigo'
Acer platanoides 'Prigo' PRINCETON GOLD
javor mléč
VZRŮST středně vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 8-14m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 6-12m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ různobarevné:žlutá a světle zelená
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY toleruje (ale nevyžaduje) mokro
USDA zóna (nejnižší) 3   (do -40°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Javor mléč je jeden z nejběžnějších javorů českých a slovenských ulic, stromořadí i parků. Je to strom pocházející z Evropy, jehož odolnost vůči povětrnostním vlivům stejně jako městskému znečištění z něj činí vyhledávaný, rychle rostoucí dřevinu pro rychlé ozelenění. Jeho semenáče mohou být občas variabilní, díky čemuž se můžeme tu a tam setkat a potěšit nějakou novou odrůdou s odlišnými znaky, než nese rodič.

PRINCETON GOLD je jasně žlutozeleně vybarvený javor mléč, který získal americký nadšený botanik a šlechtitel William Flemmer III (1922-2007), tím, že v osmdesátých letech minulého století sbíral množství semen tohoto stromu v očekávání atraktivních mutací. Nadšení přišlo velmi záhy, když jeden semenáč rozzářil jeho pěstební plochu tak žlutými listy, že bylo jisté, že našel vítěze. Protože semena pocházela z ulic jeho domovského města Princeton ze státu New Jersey v USA (cca 60 km jihozápadně od New Yorku), nazval jej PRINCETON GOLD a roku 1989 vyšel patent č. PP6727P.

Javor PRINCETON GOLD nese velké, 10-15 cm široké, opadavé, dlanité, „pětiprsté“ listy, jež zjara raší svítivě žluté, během léta se barví do žlutozelené a netrpí na popálení sluncem jako množství podobných světlolistých javorů. Na podzim se zelený pigment z listů vytratí a podle půdy, ve které jej pěstujete. V běžné půdě bude mít světle banánově žlutou barvu, jež nádherně kontrastuje s červení žilek a řapíků., ale v kyselé půdě nabídne na podzim ohňostroj oranžové, zlaté a šarlatové. Díky své světlé barvě je vyhledávaným zpestřením celozelených kompozic či jinak fádních a nevýrazných koutů zahrad.

Roste rychle, zprvu vystoupavě do mírně trychtýřovitého tvaru koruny, která se brzy zaobluje do typicky kulovitého habitu javoru mléče. Větvení i olistění je husté, čímž strom poskytuje nejenom dokonalé pohledové odstínění ale i užitečnou zvukovou kulisu. Na jaře kvete nevelkými chocholíky žlutavých až žlutozelených květů, jež jsou pastvou pro včely. Řez se zpravidla nevyžaduje, pouze v mládí můžete korunu vytvarovat. Přesto je právě pro tento javor typický tzv. pollarding, kdy se stromu v zimě odřežou všechny větve až k vrcholu kmene, tím se docílí bujného rašení zjara s dlouhými větvemi a pěkná koruna. Strom tak lze udržovat malý i v užších ulicích.

Roste v jakékoli půdě, přednostně vlhčí, ale po dobrém zakořenění zvládne i přísušek. V kyselejší půdě nabídne pestřejší barvy na podzim. Netrpí na škůdce ani choroby, které by jej mohly významně ohrozit. Plně mrazuvzdorný do cca -40 °C.

Poslední revize 08-10-2021
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Acer negundo 'KELLY'S GOLD'
Acer cappadocicum 'AUREUM'
Acer platanoides 'GOLDEN GLOBE'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.