Photinia x fraseri 'McLarlou' LOUISE

Photinia x fraseri 'McLarlou'
Photinia x fraseri 'McLarlou' LOUISE
blýskavka Fraserova
VZRŮST střední keř
 vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-4m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1.5-2.5m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ ++kombinovaná:zelená a bílá a růžová
KATEGORIE KVĚT méně nápadné, zajímavé květy
BARVA KVĚTŮ krémová
DOBA KVETENÍ květen - červen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Živé ploty
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Blýskavka Fraserova (nebo blýskalka) je samovolný kříženec japonské maminky photinia glabra a čínského tatínka photinia serratifolia, který byl nalezen kolem roku 1940 v americkém městě Birmingham v Alabamě. Tehdy byla nazvaná Birmigham, ale od tohoto jména se upustilo. Jedná se zřejmě o nejpopulárnější stálezelenou dřevinu využívanou jako solitérní keře a do živých plotů a stěn sloužících jako clony proti nechtěným pohledům z okolí. Jako mnoho ostatních dřevin i ona občas ráda zmutuje a pak máme na světě další zajímavou odrůdu.

Blýskavku LOUISE nalezla roku 2008 Louise McWhinnie jako přirozenou mutaci jedné větvičky na keři odrůdy Red Robin ve skotském Glasgow ve školce McLaren‘s Nurseries. Protože jedna atraktivní odrůda panašované blýskavky již existuje, jmenuje se PINK MARBLE®, nabízí se popsat tuto odrůdu formou srovnání s onou předchozí. LOUISE nese neopadavé, lesklé, kožovité listy pravidelně vejčitého tvaru (P.M. je má nepravidelně tvarované), středně zelené barvy spíše teplejšího tónu (P.M. je hráškově zelená ve studeném tónu) a každý list má jinou kresbu bílého mramorování. Asi největší parádou této blýskavky je nové rašení listů, které jsou výrazně růžové až světle vínové a na podzim bílé panašování často překrývá rovněž růžový závoj. Starší rostliny kvetou drobnými, krémově bílými kvítky v hustých latách od druhé poloviny května, po nichž mohou následovat maličké, tvrdé plody na delších stopkách.

Tvar keře je vcelku symetrický (P.M. roste divočeji do nepravidelného habitu), vzpřímený, široce oválně vejčitý. Mladé rostliny rostou velmi rychle, roční přírůstky jsou 30-40 cm, než dosáhnou přibližně metru a půl výšky, poté se růst zpomalí a začínají samovolně zahušťovat do téměř neprostupného a neprůhledného keře. To z ní činí ideální keř pro živé ploty. Doporučujeme sázet po 70-100 cm, ne méně, aby si za čas nepřekážely a nebraly živiny. Řezat můžete jakkoli a kdykoli od jara do poloviny léta – spolehlivě obráží i ze starého dřeva a roste rychle. Každý řez ji přiměje k tvorbě nových, červených listů, čehož se dá využít někdy i trochu záměrně, protože nově narašené růžové až vínové listy jsou nejspíš tím hlavním důvodem, proč si tuto krásku pořídit. LOUISE má tyto patenty PP27107 (2016 – USA) a 41104 (2015 – Evropa).

Blýskavka má ráda vlhká, ale nikoli zamokřená stanoviště a živnou zem. Vzhledem k vysokému odparu vody z listů doporučujeme řádně zamulčovat nebo v letních měsících zálivku navíc. Naopak jakmile dobře zakoření (1-2 roky po výsadbě), je překvapivě velmi odolná suchu, díky čemuž ji potkáte téměř na každém kroku ve Středozemí. Během suché zimy, pokud nemrzne a není zmrzlá zem, ji jednou do měsíce zalijte, abyste předešli poškození listů silnějšími mrazy, pokud by neměly dostatek vody. Vyzkoušená mrazuvzdornost je do -24 °C bez poškození. Zvládne ještě o pár stupňů níže, kdy konce větví budou po silnějších mrazech dehydrované a spálené, ale po jarním ostříhání výborně regenerují ze zdravého dřeva.

Poslední revize 08-11-2021
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Photinia x fraseri 'McLarlou' LOUISE výška 30-40 cm
HOBBY
PRAHA POŠTOU


Podobné rostliny
Photinia x fraseri 'Cassini' PINK MARBLE®
Photinia serratifolia 'Oploo5' PINK CRISPY
Photinia davidiana 'PALETTE'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.