Phellodendron amurense

Phellodendron amurense
Phellodendron amurense
korkovník amurský
VZRŮST středně vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 8-15m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 8-15m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 3   (do -40°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Exotika
Stromy
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Korkovník amurský je nádherný strom, jehož domovina se nalézá v oblastech Poamuří, tedy kolem řeky Amur v Mandžusku, Amurské oblasti v Rusku a Mongolsku. Zde mohou zimní teploty klesnout až k -40 °C, není proto divu, že korkovník amurský je vyhledávanou dřevinou zejména pro země s chladnějším klimatem, kde je vysazován pro jeho exotický vzhled listů i atraktivní borku, která se dříve těžila a vyráběla se z ní korková drť na zátky a podobné výrobky. Zároveň se hojně využívá v čínské medicíně.

Jedná se o středně velký, rychle rostoucí strom s mohutným kmenem, který přirozeně vytváří malebné, rozkladité koruny, jejichž tvar a klad větví může připomínat duby, proto se mu někdy v angličtině (chybně) říká amurský korkový dub, přestože je z úplně jiné čeledi – routovité. Ta zahrnuje na první pohled nesourodou směs druhů jako např. citrusy, třemdavu, skimii a další rostliny s pozoruhodnými jmény: oslizák líbezný, těhozev zejkovaný nebo pryskoň zelenodřevá. Není divu, že v takové skvadře se korkovník tyčí jako vítěz, který v dospělosti dorůstá kolem 15 metrů výšky i šířky.

Nese 30 až 50 cm dlouhé, opadavé, lichozpeřené listy složené ze středně zelených, vysoce lesklých, vejčitých a výrazně přišpičatělých lístků o délce 8-15 cm, jež se na podzim krátce barví do žluta. Připomínají listy pajasanu žlaznatého nebo ořešáku černého. V červnu vykvétá bohatými latami složenými z drobných, žlutozelených květů poskytujících dobrou pastvu včelám. Po opylení mohou koncem sezóny následovat malé černé plody, jež na stromě visí dlouho do zimy, než je ptáci spořádají, ale korkovník je dvoudomý a k produkci semen potřebuje druhý strom.

Hluboce brázděná kůra byla nejenom zdrojem korku, ale rovněž bývá estetickým důvodem, proč se tento majestátní strom pěstuje. Jeho rozkladitost si vyžaduje větší prostor, tudíž není vhodný do malých zahrad. Každopádně dobře snáší řez a je možné jej udržovat menší pomocí tzv. pollardingu, kdy mu koncem zimy ořežete korunu „na koleno“ a necháte znovu vyrašit dlouhými větvemi. Ty se v dalším roce opět odřežou a tak stále dokola. Výhodou takového zásahu je možnost užít si tento krásný strom i v malých zahradách nebo úzkých ulicích a zároveň tak podpoříte sílení kmene, který dříve nabídne svůj korkový vzor. Nevýhodou je nepříliš atraktivní silueta v zimě po opadání listů.

Korkovník není nenáročný na půdní typ, pokud zem není podmáčená, ale preferuje hluboké, živné půdy. Nesnáší posypovou sůl a zpevněné plochy (zadláždění či jiná kořenová omezení). Nově vysazované stromy s kmenem o výšce 1,5m a vyšší je nutné na min. první 3 roky upevnit k opoře, než dobře zakoření. Zvládá silné mrazy až do cca -40 °C.

Poslední revize 23-11-2021
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Phellodendron amurense výška 150-200 cm
STANDARD
PRAHA AUTEM


Podobné rostliny
Ailanthus altissima
Sophora japonica 'REGENT'
Pterocarya fraxinifolia
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.