Asplenium scolopendrium (syn. phyllitis s.) 'CRISPUM'

Asplenium scolopendrium (syn. phyllitis s.)
Asplenium scolopendrium (syn. phyllitis s.) 'CRISPUM'
jelení jazyk celolistý
VZRŮST nízká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.3-0.4m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.4-0.5m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
NÁROKY NA SLUNCE polostín a stín
NÁROKY NA PŮDU neutrální až zásaditá (vápenitá)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Kapradiny
Stálezelené listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Jelení jazyk celolistý je atraktivní, lehce exoticky vyhlížející stálezelená kapradina přirozeně se vyskytující v Evropě, západní Asii a v Severní Americe. Dokonce býval běžný i u nás, ale postupem doby se jeho rozšíření tak omezilo, že se dostal na seznam ohrožených druhů.

Odrůda jeleního jazyku Crispum vychází ze skupiny undulatum a nese výrazně užší listy, podobné odrůdě Angustatum ale s elegantně třepenitými okraji po celé délce. Jsou asi 30-40 cm dlouhé, tmavě zelené, vysoce lesklé a kožovité. Dobře odolávají velmi silným mrazům bez poškození, proto je vyhledávanou rostlinou do stálezelených kompozic, kde vynikne mezi pierisy, drobnými pěnišníky či azalkami. Pouze za velmi mrazivého počasí listy polehají a během oblevy se opět napřímí.

Nejraději má polostinná až stinná místa s nevysychavou, chladnou půdou přednostně alkalické reakce (zásaditá půda s obsahem vápence), ale poroste spokojeně i v mírně kyselé půdě. Pouze nesnáší ostré slunce a suchou, drolivou až písčitou zem. Ve stínu dobře zvládá dočasné sucho. Vyžaduje hlubší, živné půdy, což může znít překvapivě, pokud ji v lese najdete spokojeně růst v úžlabí puklých skal a kamenů, ale ona moc dobře věděla, proč se tam usadila a co má k dispozici. Pro pěknější vzhled doporučujeme zjara všechny listy odřezat těsně nad zemí a nechat trs narašit novými, čerstvými listy. Velmi dobře reaguje na hnojení a čím více živin jí poskytnete, tím větší a silnější budou listy. Mrazuvzdorná do cca -29 °C.

Poslední revize 13-02-2010; 01-12-2021
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Asplenium scolopendrium (syn. phyllitis s.)
STANDARD
PRAHA POŠTOU


Podobné rostliny
Asplenium scolopendrium (syn. phyllitis s.) 'ANGUSTATUM'
Asplenium scolopendrium (syn. phyllitis s.)
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.