Photinia x fraseri 'DEVIL'S DREAM'

Photinia x fraseri
Photinia x fraseri 'DEVIL'S DREAM'
blýskavka Fraserova - strom
VZRŮST nízký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-4m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-1.5m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ různobarevné:zelená a rudá
KATEGORIE KVĚT méně nápadné, zajímavé květy
BARVA KVĚTŮ krémová
DOBA KVETENÍ duben
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Stromy
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Blýskavka Fraserova (nebo blýskalka) je samovolný kříženec japonské maminky photinia glabra a čínského tatínka photinia serratifolia, který byl nalezen roku 1943 v americkém městě Birmingham v Alabamě. Tehdy byla nazvaná Birmigham, ale od tohoto jména se upustilo. Jedná se zřejmě o nejpopulárnější stálezelenou dřevinu využívanou jako solitérní keře a do živých plotů a stěn sloužících jako clony proti nechtěným pohledům z okolí. Jako mnoho ostatních dřevin i ona občas ráda zmutuje a pak máme na světě další zajímavou odrůdu.

Devil’s Dream je německá odrůda Fraserovy blýskavky, kterou vyšlechtil Manfred Behrens ve své školce v městečku Bad Zwischenahn ze známé zahradnické oblasti Ammerland. Jedná se o stálezelený keř, který v záplavě již existujících odrůd lze přirovnat k něčemu na pomezí velkolisté odrůdy Red Robin a kompaktní, malolisté Mandarino (Carré Rouge). Oproti první zmiňované má hustší větvení a pomalejší, převážně vzpřímený růst a oproti té druhé o něco větší listy. Ty jsou neopadavé, široce elipčité, vysoce lesklé, zjara a poté ještě jednou či dvakrát během sezóny raší zářivě vínově červené a dozrávají do temně zelené. Před zimou se mohou objevit pigmentační skvrny, které nejsou známkou nemoci. Starší rostliny se v polovině jara zdobí středně velkými, bohatými okolíky krémově bílých květů. Větvičky jsou stejně rudé jako mladé listy.

Stromové formy stálezelených dřevin si získávají čím dál větší oblibu, neboť nabídnou stálezelené clony například naproti oknům protilehlého domu a zajištění pocitu většího soukromí ve vaší zahradě. Pokud bude potřeba, můžete ji jakkoli tvarovat a zmalzovat i hlubokým řezem kdykoli od jara do poloviny léta – spolehlivě obráží i ze starého dřeva a roste rychle. Každý řez ji přiměje k tvorbě nových, červených listů. Jako každý strom potřebuje na nejméně první tři roky upevnit do opory (trojnožky). U většiny stromů v prodeji bývá u kmene bambusová tyč, která zajišťuje rovnost kmene, ale při vyvazování do opory na zahradě se již odstraňuje.

Blýskavka má ráda vlhká, ale nikoli zamokřená stanoviště a živnou zem. Kyselá zem zajistí sytější zeleň listů, ale není nezbytná. Vzhledem k vysokému odparu vody z listů doporučujeme řádně zamulčovat a mladým rostlinám v letních měsících dopřát zálivku navíc. Naopak jakmile dobře zakoření (1-2 roky po výsadbě), je překvapivě velmi odolná suchu, díky čemuž ji potkáte téměř na každém kroku ve Středozemí. Během suché zimy, pokud nemrzne a není zmrzlá zem, ji jednou do měsíce zalijte, abyste předešli poškození listů silnějšími mrazy, pokud by neměly dostatek vody. Vyzkoušená mrazuvzdornost je do -24 °C bez poškození. Zvládne ještě o pár stupňů níže, kdy konce větví budou po silnějších mrazech dehydrované a spálené, ale po jarním ostříhání výborně regenerují ze zdravého dřeva.

Poslední revize 15-12-2021
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Photinia x fraseri 'Mandarino' CARRÉ ROUGE
Photinia x fraseri 'ROBUSTA COMPACTA'
Photinia 'Kolmavoca' MAGICAL VOLCANO
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.