Hosta 'FORTUNEI AUREOMARGINATA'

Hosta
Hosta 'FORTUNEI AUREOMARGINATA'
bohyška, funkie
VZRŮST nízký nebo půdopokryvný
 nízká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.4-0.8m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.5-1.3m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT méně nápadné, zajímavé květy
BARVA KVĚTŮ fialová
DOBA KVETENÍ červenec - srpen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 3   (do -40°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Bohyšky, postaru nazývané i funkie, jsou spolehlivé trvalky původem z asijské části Ruska, Korey, Číny a Japonska, kde rostou na rozličných stanovištích – od kamenitých svahů podél vodních toků, přes slunečné alpinské louky až po zastíněné plochy lesních porostů. Pěstují se pro své nápadné listy, často různobarevně panašované a některé odrůdy i pro květy.

Bohyška Fortunei Aureomarginata patří k nejznámějším a nejrozšířenějším odrůdám. Kromě krásy nabízí vysokou odolnost přímému slunci stejně jako odolnost slimákům, kteří si raději najdou něco jiného k večeři. Nese středně velké, široce srdčité, tmavě zelené až modrozelené, ojíněné listy s elegantním, sytě žlutým lemem, který zůstává spolehlivě žlutý po celou sezónu, pouze během léta na suchých lokalitách může celý listy blednout. Tvoří mohutné a husté trsy, jež se spolehlivě rozrůstají do souvislých pokryvů bez holých míst. Od poloviny léta vyrůstají 60-80 cm vysoké, tenké stonky ve velkém množství, na jejichž vrcholech vykvétají bohaté trsy slabě levandulově fialových, protáhle zvonkovitých květů. I během kvetení si zachovává pěkné, nevysílené listy. Lze pěstovat jako trs nebo mladé rostliny oddělovat a přesadit kousek dál, takže za čas vznikne půdní pokryv.

Bohyšky potřebují rovnoměrně vlhkou, nevysychavou půdu s dostatkem živin. Na hnojení výborně reagují mohutnějším olistěním a bohatším trsem. Ideální umístění je v polostínu nebo na slunci s občasným přistíněním během částí dne. Ve stínu nepokvetou a na plném slunci může dojít k vysušení půdy a oslabení zejména pestrolistých kultivarů, které mohou být náchylnější k chorobám a popáleným listům. Jejich listy jsou opadavé, takže po zimě opatrně odstraňte zavadlé a často již tlející listy z loňské sezóny, abyste neponičili již brzy zjara rašící puky. Pozor na slimáky, kterým jejich listy moc chutnají. Dobře snáší městské, znečištěné ovzduší. Mrazuvzdorná do cca -40 °C.

Poslední revize 27-02-2022
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Hosta 'FRANCEE'
Hosta 'EARTH ANGEL'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.