Pulmonaria 'TREVI FOUNTAIN'

Pulmonaria
Pulmonaria 'TREVI FOUNTAIN'
plicník
VZRŮST nízký nebo půdopokryvný
 nízká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.2-0.3m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.3-0.5m
KATEGORIE LIST listnatý polo-opadavý
BARVA LISTŮ +kombinovaná:zelená a stříbrná
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ inkoustově modrá až purpurová
DOBA KVETENÍ duben
NÁROKY NA SLUNCE polostín a stín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Plicník je rod čítající asi 16 druhů a řadí se mezi léčivé byliny. Většina se vyznačuje modrými či růžovými či dokonce obojími květy na jedné rostlině, některé se pěstují pro jejich exoticky velké listy v létě. Vesměs jsou to stínomilné trvalky pocházející z Evropy a Asie.

Fontána v Trevi patří k vrcholným sochařským dílům italského baroka. Navrhl ji architekt Nicola Salvi pro římské ‚náměstí třech cest‘ Piazza di Trevi a dokončena byla roku 1762. Jedná se o impozantní objekt, který od svého odhalení přitahuje svou krásou a není divu, že její jméno se začalo používat i v jiných oborech. Například tento unikátní plicník se jí může rovnat v půvabu a máte-li představivost, určitě vás napadne, že listy jsou hladinou fontány a skvrny jsou pravidelně přistávající kapky, jež se o ni tříští.

Plicník Trevi Fountain má mnoho atributů, pro které je oblíbený. Zjara, nejčastěji od začátku dubna, bohatě vykvétá záplavou fuchsiově růžových květů, jejichž barva se zanedlouho mění do kobaltově modré. Kombinace obou barev, pro plicníky tak typická, ale není tak silná, celkový dojem je více modrý. Objevují se v trsech na 20-30 cm vysokých, dužnatých stoncích a kvetou snad nejdéle ze všech odrůd.

Během kvetení se objevují nevelké, široce elipčité až oválné listy světle zelené barvy se stříbřitými skvrnami. Po odkvětu zelená ztmavne a list se zvětší až trojnásobně do široce kopinatého tvaru a rovnoměrně s ním i nápadné skvrny. Kvalitu listů umocníte sestříháním rostliny ihned po odkvětu až k zemi, aby si vytvořila listy nové, která jsou při mírných zimách neopadavé. Trevi Fountain je odrůda, která netrpí na padlí, takže i v létě si můžete užít zdravých a dekorativních listů, jež svou kresbou i velikostí připomínají rostliny deštného pralesa.

Plicníky, zejména jeho velkolisté formy potřebují zem, která nebude vysychat, ale nebude trvale podmáčená, aby nechytaly houbové nemoci. V přírodě rostou přirozeně pod stromy, které jim zaručují nevysychání půdy a v kypré, dosti živné zemi bez ohledu na pH. Patří do polostínu nebo do stínu, na slunce reagují popálenými listy. I když zůstanou po zimě některé listy pěkné, brzy zjara celý trs seřízněte kousek nad zemí. Mrazuvzdorný do min. -34°C.

Poslední revize 27-03-2022
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Pulmonaria 'MOONSHINE'
Pulmonaria longifolia 'DIANA CLARE'
Pulmonaria 'Tanezahpi' PINK HAZE
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.