Osmanthus heterophyllus 'GULFTIDE'

Osmanthus heterophyllus
Osmanthus heterophyllus 'GULFTIDE'
vonokvětka různolistá
VZRŮST střední keř
 vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-4m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1.5-2.5m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT méně nápadné, zajímavé květy
DOBA KVETENÍ září - říjen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá až neutrální
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 5b   (do -27°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Živé ploty
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Rod osmanthus, česky vonokvětka přeloženo z řečtiny osme (vůně) a anthos (květ), zahrnuje asi 15-20 druhů a kultivarů, přičemž mnoho z nich je díky tvaru a tuhosti listů často zaměňováno s cesmínami. Vonokvětka různolistá svým původem náleží do oblasti východní Asie, jižního Japonska a Tajwanu. Vyznačuje se neopadavými, kožovitými, vstřícnými listy, jež bývají většinou ostnité, ale u některých odrůd a selekcí se ostny vytrácí s věkem částečně nebo dokonce úplně.

Vonokvětka Gulftide vznikla ve školce Gulf Stream Nursery v americké Virginii, která se řadila k významným americkým školkám poloviny a konce dvacátého století. Odrůda byla zařazena k druhu o. heterophyllus, přesto se někteří botanici domnívají, že se spíše jedná o selekci o. x fortunei. Nese stálezelené, tuhé, při okrajích jako pila ostnité, přesto velmi krásné listy o délce 5-8 cm. Jsou tmavě zelené, velmi lesklé a mladé raší v atraktivním mahagonovém až bronzově červeném odstínu.

Na podzim bohatě kvete droboučkými, zato sladce a silně vonnými květy. Pokud jsou opylené samčí rostlinou, následují malé, téměř černé, nejedovaté plody, ale k tomu dochází výjimečně. Přirozeně tvoří husté, přísně vzpřímené, pomalu až středně rychle (20-30 cm za rok) rostoucí keře, které lze snadno udržovat a upravovat řezem. Jarní řez je na podporu větvení, letní řez je tvarovací. Větvičky a kmeny jsou světle šedé a hladké.

Vonokvětky s ostnitými listy se odedávna využívaly jako přirozené bariéry proti zvěři, která se jim ráda vyhne. Rovněž i proto, že se jedná o dlouhověké keře či stromy – nemluvíme tu o desítkách let ale o stovkách – jsou zaznamenané exempláře, jimž bylo odhadnuté stáří na 950 let. Na zahradách v dobře zvolených lokalitách se může jednat o rostlinu, kterou si budou předávat generace.

Dopřejte vonokvětce dobrou, pro sytější barvu listů kyselou, vlhčí ale nepodmáčenou zem s dostatkem živin a určitě ji bohatě zamulčujte jako ochranu proti rychlému promrzání. Pěstuje se na plném slunci nebo v polostínu. V chladnějších regionech bude ráda za umístění takové, kde na ni v zimě nesvítí přímé slunce a naopak v létě jej má dostatek. Doporučujeme vysazovat silnější rostliny a pokud po prvních zimách sluníčko popálí listy, zjara si vytvoří nové. Odrůda Gulftide je významně mrazuvzdornější než botanické druh nebo starší odrůdy a údajně zvládne teploty sahající až k -27 °C (prozatím jsme neměli možnost otestovat). Má vysokou odolnost zimnímu popálení ostrým sluncem. Netrpí na choroby, ale chutná lalokonoscům, tak bacha na něj! Velice suchovzdorná.

Poslední revize 31-08-2022-2022
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Osmanthus heterophyllus
Osmanthus x fortunei (o.aquifolium)
Osmanthus heterophyllus 'PURPUREUS'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.