Yucca rostrata

Yucca rostrata
Yucca rostrata
juka zobanitá
VZRŮST střední keř
 nízký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 1.5-3m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.5-1m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ různobarevné:modrostříbrná a modrozelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ krémová
DOBA KVETENÍ září
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU neutrální až zásaditá (vápenitá)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY suchá a velmi propustná (výborná drenáž)
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Exotika
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Stromové juky jsou exotickým zpestřením suchých zahrad typu xeriscape, kde se vysazují výlučně dřeviny a trvalky vyžadující nebo tolerující naprosté sucho po dlouhé období a kde zálivka je zakázané slovo. U nás se často používá výraz pouštní zahrada. Většina rostlin z této skupiny má svůj původ ve Střední Americe – od pouštích států jihozápadu USA až po Mexiko. Juka zobanitá je doma v Texasu a v mexických státech Chihuahua a Coahuila a v našem klimatu je oblíbená zejména pro svou výjimečnou mrazuvzdornost, neboť v dobrých podmínkách zvládá až -27 °C a protože tvoří kmen – stromovou formu.

Juka zobanitá je stromová juka s neopadavými listy ocelově modrostříbrné barvy. Jsou 40-60 cm dlouhé, 1-1,5 cm široké. Už jsem potkal i několik rostlin s tenkým žlutým lemem při okraji, ale tato selekce je zřejmě semenáčková mutace a dosud není pojmenovaná. Listy jsou tuhé, ale i když jsou zakončené pichlavou špičkou, nejsou ostré a nebezpečné jako listy jiných druhů (y. gloriosa, y. aloifolia aj.). Vyrůstají v bohaté vrcholové růžici a když zestárnou, spodní listy odsychají a svěsí se, čímž vytvoří tzv. suknici, která se často odřezává, aby se odhalil kmen.

Síla kmene záleží na druhu pěstování – v amerických školkách, kde ji pěstují cíleně na export a mají pro jejich kultivaci ideální podmínky, ji často vydatně hnojí, aby dříve dosáhli vyšší kmen, který je ale tenčí. Přirozeně a pomaleji rostoucí exempláře, nejčastěji z Mexika, mají kmeny silné a široké a tomu odpovídá i hustota olistění. Protože se během importu na jiný kontinent musí převážet rostliny bez zeminy či substrátu, mohli jsme vidět jejich kořeny. Je až neuvěřitelné, jak krátké kořeny této juce stačí k přežití a dalšímu spokojenému životu, z čehož vyplývá, že většinu důležitých látek přijímá ze vzduchu – hlavně vlhkost, jako to dělá známá pokojovka sloní noha (Beaucarnea recurvata), která vypadá, že snad roste jen z vašeho obdivu.

Podobně jako ostatní juky i tato juka kvete, ale trvá jí mnoho let, než ukáže květy. Jsou téměř identické s těmi, které znáte například u juky vláknité – velké, jemně vonné, béžové až krémově bílé zvonce uskupené v mohutných, vzpřímených latách a objevují se až koncem léta a to pouze po velmi pěkném a slunném létě. Po odkvětu se často kmen rozdvojí, ale není to pravidlem.

U nás roste spíše pomalu a výšku jednoho metru z bezkmenné sazenice lze očekávat za 10 a více let. Ve své domovině je dvakrát tak rychlejší a konečná výška se pohybuje mezi 3 a 4 metry. My budeme rádi, pokud doroste aspoň do poloviny, že? 😊

Juky vypadají skvěle, pokud jsou umístěny tak, aby dobře kontrastovaly s ostatními rostlinami v zahradě, které svojí neobvyklou stavbou a exotickým vzezřením vhodně doplní. Stromové juky patří krom sbírkové zahrady do tropicky až pouštně laděných kompozic, kde je obsypete kamínky či oblázky a doplníte rostlinami se stejnými nároky, jako jsou např. mrazuvzdorné agáve, kaktusy, nízké a barevné juky a můžete je doplnit i suchomilnými trvalkami typu lewísií, netřesků a delosperem, které dodají zářivé barvy.

Juka je nenáročná rostlina, která poroste v téměř jakékoli dobře odvodněné půdě přednostně neutrální až alkalické reakce. Stromová juka VYŽADUJE perfektně vydrenážovanou zem a osvědčilo se vytvořit vyvýšený záhon naplněný štěrkem, pískem a jen trochou substrátu, kde se nikdy nebude zdržovat voda. Dopřejte jí plné slunce, po výsadbě zalijte a poté zálivku již vynechte. Pro hezčí vzezření jí pravidelně odstraňujte staré a zavadající spodní listy. Pokud dodržíte tyto výsadbové podmínky, dokáže bez jakékoli ochrany zvládnout -25 °C a krátkodobé výkyvy až k -29 °C, pokud jí v korunce nezůstane sněhová čepice.

Poslední revize 15-11-2022.
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Yucca rostrata
De Luxe
PRAHA POŠTOU


Podobné rostliny
Yucca rostrata 'SAPPHIRE SKIES'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.